فعال‌سازی مکانیسم ماشه غیرعقلانی است

عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی مجلس با بیان اینکه فعال‌سازی مکانیسم ماشه ناشی از مشکلات سیاسی اروپا با ایران است، گفت: فعال‌سازی مکانیسم ماشه غیرعقلانی است، ایران به برجام پایبند بوده لذا اروپایی‌ها باید این مکانیسم را علیه آمریکایی‌ها فعال کنند.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در واکنش به فعال سازی مکانیسم ماشه از سوی طرف‌های اروپایی برجام، گفت: بر اساس توافق برجام هر یک از اعضای گروه 1+5 که اعلام کند یکی از طرف‌ها نقض مقررات کرده به درخواست حداقل یکی از اعضا مکانیسم ماشه فعال می‌شود. لذا جلسه‌ای در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو تشکیل می‌شود و موضوع را ظرف مدت پانزده روز بررسی می‌کنند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورتی کشورهای عضو تخلف را احراز کنند اما نتوانند به نتیجه برسند یا موضوع را حل و فصل کنند، کمیته رفع اختلاف یا کمیته سه نفره متشکل از کشور شاکی، کشور متخلف و یک کشور بی‌طرف تشکیل می‌دهند و به بررسی مسئله می‌پردازند. بررسی در این مرحله حدود یک ماهه زمان می‌برد.

وی افزود: در نهایت اگر کشورها به حل مشکل نرسند و تخلف همچنان احراز و به مفهوم ایجاد مشکلاتی در اجرای برجام تلقی شود، موضوع به شورای امنیت ارجاع می‌‌شود و شورای امنیت بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را به رأی می‌گذارد.

رحیمی جهان‌آبادی معتقد است: اروپایی‌ها مکانیسمی را شروع کردند تا از اهرم فشار علیه ایران استفاده کنند و در نهایت ایران به برجام بازگردد. اروپایی‌ها باید این مکانیسم ماشه را علیه آمریکایی‌ها فعال می‌کردند، آنها از برجام خارج شدند و مفاد توافق را نادید گرفتند و به نوعی اساس برجام را نادید گرفتند. ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرد و در واکنش به رفتار اروپایی‌ها طبق توافق تعهدات را کاهش داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: اروپایی‌ها نباید انتظار داشته باشند که ایران در مقابل خروج آمریکا از برجام و انفعال آنها سکوت کند و هیچ حق و خواسته‌ای را پیگیری نکند. فعال سازی مکانیسم ماشه اقدامی غیر عقلانی است زیرا قطعا موجب فروپاشی برجام می‌شود.

وی افزود: تا زمانی که آمریکایی‌ها متعهد به اجرای برجام نباشند، اروپایی‌ها نمی‌توانند از ایران بخواهند که به مفاد برجام پایبند باشند زیرا آمریکایی‌ها روند نقض مقررات را شروع کردند. در صورتی که کشورهای عضو در جریان حل اختلافات به نتیجه نرسند، موضوع به شورای امنیت ارجاع می‌شود.

رحیمی جهان‌آبادی یادآور شد: اروپایی‌ها از خود اختیار چندانی ندارند و آمریکا صاحب اختیار آنها است. آنها اراده‌ای برای رفع مشکلات برجام را ندارند. روسیه و چین بسته به تعاملات خودشان با اروپایی‌ها در برابر این موضوع، موضع گیری خواهند کرد. به نظر می‌رسد که نمی‌توان به روس‌ها و چینی‌ها امیدوار بود.

رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران باید از ظرفیت دیپلماتیک خود به ویژه در ارتباط و رایزنی با روس‌ها و چینی‌ها استفاده کند و در طرح موضوع با قدرت ورود و موارد نقض آمریکا در برجام را تشریح کند البته اروپایی‌ها مشکل حقوقی با ایران ندارند و این رفتارها ناشی از مشکلات سیاسی است. آنها عملا مسیری را می‌روند که پیش از آن آمریکایی‌ها رفته‌اند.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *