shampoo

داستان تصویب عجولانه قانون رمزارزها

باتوجه به طلب سنگین نیروگاه های کوچک برق از وزارت نیرو در خصوص خرید تضمینی برق و تمدید نشدن قرارداد خرید از سوی وزارت نیرو، فروش برق به ماینرها می تواند از مرگ این نیروگاها جلوگیری کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، با پایان یافتن فصل تابستان و عبور از پیک مصرف برق، نیاز وزارت نیرو به نیروگاه های کوچک برق کاهش یافته که این امر چرخه اقتصادی نیروگاه ها را از توجیه خارج کرده است. از این رو شاهد هستیم که برخی نیروگاه ها برای ادامه حیات خود، تقاضای فروش برق به ماینرها را عنوان می کنند.

در این رابطه حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: باتوجه به اینکه برخی نیروگاه های کوچک در وصول مطالباتشان از وزات نیرو دچار مشکل شده اند و یا قرارداد خرید تضمیمن برق از سوی وزارت نیرو تمدید نشده، به سمت ورشکستگی خواهند رفت.

وی یکی از راه های برون رفت از این مشکل را فروش برق به ماینرها و یا صادرات عنوان کرد و گفت: فروش برق به ماینرها می تواند یک جایگزین برای خرید تضمینی برق باشد اما مصوبه جدید دولت در تعیین نرخ برق ماینرها، توجیه اقتصادی این صنعت را پایین آورده است.

صالحی افزود: در حال حاضر چندین تعرفه برق در کشور وجود دارد از جمله برق تجاری، خانگی، صنعتی و صادراتی که در این میان بالاترین تعرفه تجاری برابر با 420  تومان در هر کیلووات ساعت و تعرفه صادراتی در حدود 800 تومان است. از این رو در نظر گرفتن تعرفه برق صادراتی برای صنعت ماینر که صد در صد صادراتی نیست تا حدود زیادی توجیه اقتصادی این صنعت را از بین برده است.

از سوی دیگر با توجه به تعرفه نسبتا ارزان برق در کشورهایی نظیر ترکمنستان و گرجستان شاهد آن هستیم که ماینرها از کشورمان به این مناطق کوچ کرده اند. به اعتقاد صالحی این در حالی است که می توانستیم با تعرفه بندی دقیق تری از مهاجرت این صنعت ارزآور به خارج کشور جلوگیری کنیم. در نتیجه به نظر می رسد در تعیین تعرفه برای صنعت ماینر دولت عجولانه تصمیم گرفته است.

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *