cdi

آمادگی واگذاری آثار تاریخی به به غیر بناهای تاریخی سطح یک و نفیس

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: آمادگی داریم همه ابنیه تاریخی به غیر از بناهای سطح یک و نفیس را واگذار کنیم.

به گزارش صبح امروزعلی اصغر مونسان در جلسه کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و ستادخدمات سفر این استان که شامگاه پنج شنبه در مشهد برگزار شد، درپاسخ به درخواست استاندار مبنی بر واگذاری ابنیه تاریخی با بیان این مطلب افزود:  در دولت تدبیرو امید به اندازه تمام دولت های گذشته مرمت و بهره برداری بناهای تاریخی واگذار شده است .

وی افزود: استاندار صاحب اختیار است و هر بنایی که تشخیص داد با رعایت ضوابط میراث فرهنگی واگذار کند.

مونسان تاکید کرد: آمادگی داری به غیراز بناهای تاریخی سطح یک و نفیس مانند برج نجمومی رادکان، قلعه فلک الافلاک و…  که غیر قابل واگذاری است بقیه را واگذار کنیم.

وی افزود: در ارامگاه فردوسی ساماندهی جلوخان را به شهردار واگذار کردیم و در فاز بعدی هم با شهرداری همراهی می کنیم که ورودی آرامگاه فردوسی ساماندهی شود.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور با قدردانی از زحمات اعضای ستاد خدمات سفر خراسان رضوی اظهار کرد: حضوررزم حسینی را برای استان خراسان رضوی به ویژه حوزه میراث فرهنگی و گردشگری غنیمت می دانم.

وی ادامه داد: هر اختیاری که دارم در اختیار استاندار قرار می دهم و حق دارد از تمام اختیارات استفاده کند و تنها دغدغه رعایت ضوابط میراث فرهنگی است که استاندار نیز این دغدغه را رعایت می کند.

وی افزود: در سال 97 با وجود مشکلات اقت صادی که در دیگر بخش ها وجود داشت، گردشگری پر رونق به پیش رفت و درصد اشغال هتل ها خوب بود و ارزآوری خوبی برای کشورایجاد شد.

مونسان افزود: درآمدهای چند برابری را ایجاد کرد و تفاوت نرخ ارز برای گردشگری ورودی کشور غنیمت بود و کمک شایانی به ورود گردشگر کرد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور با  با بیان این که 2 مصوبه خوب در سال 97 برای حوزه گزدشگری داشتیم، گفت:  یک مصوبه مربوط به قانون واگذاری اراضی بود که برای تغییر کاربری توانستیم مصوبه بگیریم و معافیت خوبی برای سرمایه گذاران در پروژه های گردشگری گرفتیم، این مصوبه در اواخر اسفندابلاغ شد.

وی ادامه داد: مصوبه دیگر معافیت از حقوق گمرکی برای تجهیزات گردشگری که ساخت داخل ندارند، بود که دولت همراهی کرد و تا پایان فرودین باید آئین نامه را ابلاغ کنیم

مونسان با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه و درخواست یکی از فعالان صنعت گردشگری اظهارکرد: برنامه ملی گردشگری  به زودی در هیئت دولت مطرح و تصویب خواهد شد.

وی درباره تقاضای کاهش تعرفه های آب و برق هتل ها نیزگفت: با وزیر نیزو در این خصوص صحبت کرده ام که وزیر اعلام کرد در حال حاضر نیز تعرفه صنعتی محاسبه می شود.

مونسان درباره درخواست فعالان صنعت گردشگری برای تغییر نرخ های تاسیسات گردشگری اظهار کرد: باید براساس بازار با هماهنگی مدیران این اقدام انجام شود.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور درباره موازی کاری و اقداماتی در حوزه هتل داری و تورگردانی گفت: دستگاه های دولتی حق ندارند هتل داری یا تورگردانی کنند.

مونسان از اجرایی شدن کارت سفر در سال جای خبردادو افزود: 700 میلیارد تومان برای کارت سفر تخصیص یافته است که در این دوره باید مشکلات قبلی رفع شده باشد و در این دوره پولی به افراد پرداخت نمی شود و به آژانس هایی که بسته سفر خرید کنند این تسهیلات در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.

وی درباره قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار کرد: مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر عملکرد دو نوع است و مالیات برعملکرد در مورد تعدیل نرخ آن و در شرایط کنونی  چندین بار در دولت صحبت کرده ایم اما بخشی از درآمدهای دولت را تحت تاثیر قرار می دهد و شراطی نیست که بتوان کاری در این زمینه انجام داد اما در این زمنیه تلاش می کنیم.

مونسان درباره صدور ویزای زیارت در مشهد نیز گفت: با توجه به این که بیشتر تبادل گردشگری مذهبی با کشورعراق وجود دارد طی اقداماتی که صورت گرفت، بین دو کشور ایران و عراق صدور ویزا وجود خواهد داشت اما اتباع دو کشور پولی نخواهند گرفت که مشهد از گردشگران زیارتی برخوردار خواهد شد و این گردشگران در مشهد افزایش خواهد یافت.

وی درباره مشکات ضوابط حریم رضوی اظهار کرد: این طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شده است البته برای افرادی که حقوق مکتسبه دارند مشکل شان را حل می کنیم ولی افرادی که تخلف کرده اند که هم شهرداری اضافه بر ضابطه به آن ها داده و هم خودشان تخلف کرده اند کاری نمی توانیم انجام دهیم با این حال آمادگی داریم موضوع را بررسی و در صورت امکان مشکلات را رفع کنیم.

وی درباره ثبت جهانی آثار تاریخی خراسان رضوی نیز اظهار کرد: ایران سالیانه یک سهمیه برای ثبت جهانی دارد که تلاش می کنیم ثبت جهانی برج نجمومی رادکان را در اولویت قرار دهیم، طی بازدیدی که از این مجموعه داشتم اعلام کردم که پرونده ثبت جهانی آن تهیه شود.

گردشگری متغیر رونق تولید

هم چنین در این جلسه علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی چند ویژگی منحصر به فرد دارد اول این که زیارت حضرت رضا این استان را بارز کرده است افرادی که برای زیارت می آیند به گردشگری نیز می پردازند .

وی با بیان این که خراسان رضوی تنوع آب و هوایی زیادی دارد، ادامه داد: شمال استان آب و هوایی مشابه شمال کشور و جنوب استان آب و هوایی کویری دارد و در زمینه کویرنوردی ظرفیت دارد.

رزم حسینی افزود: میراث فرهنگی معنوی و تاریخی فاخر زیادی این استان دارد که مهم ترین مجموعه توس و فردوسی و خیام و عطار و فقیهانی که منشاء خیر و برکت بوده اند.

وی یادآورشد: هم چنین صنایع دستی این استان تنوع زیادی دارد که منشاء خوبی برای صادرات است.

استاندار خرسان رضوی گفت: یکی از متغیرهای تحرک اقتصادی یا رونق تولید درمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و برای ما این بخش اهمیت ویژه ای دارد.

وی با طرح درخواست واگذاری ابنیه تاریخی استان اظهارکرد: تلاش می کنیم دوره ای طلائی را برای میراث فرهنگی و گرشگری رقم بزنیم.

علی نژاد

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *