cdi

4وزیر روحانی از سد مجلس عبور می‌کنند؟

فضای اقتصادی متأثر از تحولات حوزه سیاست‌خارجی ترمیم کابینه را اقتضا می‌کرد و رئیس‌جمهور متناسب با اوضاع کشور برای پاسخگویی به این مطالبه عمومی تصمیم به پذیرش استعفای دو وزیر خود گرفت. حال باید دید مجلس در روز جلسه رأی اعتماد چقدر با دولت همراهی نشان خواهد داد.

حرف و حدیث‌ها درباره ترمیم کابینه از ابتدای سال مطرح بود و هر از چندگاهی گمانه زنی‌ها درباره مصادیقش قوی می‌شد اما بعد از مدتی سروصداها می‌خوابید. پنج ماهی به همین ترتیب گذشت تا آنکه مجلس شورای اسلامی نهضت استیضاح‌ها را کلید زد. طرح‌های استیضاح وزرا یکی پس از دیگری به امضا می‌رسید و تحویل هیأت رئیسه مجلس می‌شد. وزرای کار و اقتصاد اولین قربانی‌ها بودند و جلسه استیضاح آخرین روز وزارت آنها شد.

این اتفاق موتور نمایندگان را برای به کارگیری بیشتراین ابزار برنده نظارتی گرم تر کرد.تعداد امضاهای استیضاح وزرای آموزش وپرورش، صمت، راه و شهرسازی، نفت و کشور به حدنصاب رسید. وزیر آموزش و پرورش نفر اول صف بود اما فرارسیدن ایام بازگشایی مدارس برایش زمان خرید و طرح استیضاح به حالت تعلیق درآمد.

نفر دوم و سوم صف محمد شریعتمداری و عباس آخوندی بودند اما روحانی از نیویورک به مجلس پیام داد و خواستار توقف نهضت استیضاح‌ها شد تا به تهران برگردد و خودش برای اصلاح کابینه آستین بالا بزند.

ترمیم کابینه کلید خورد

به گزارش خبرآنلاین، حسن روحانی در نخستین روز این هفته به وعده خود عمل کرد، در دو نامه خطاب به شریعتمداری و آخوندی استعفای آن‌ها را پذیرفت و در دو حکم جداگانه اسلامی و رحمانی را به سرپرستی وزارتخانه‌های راه و صمت منصوب کرد. حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری نیز روز یکشنبه نامه اسلامی، رحمانی، دژپسند و شریعتمداری را به عنوان وزیر پیشنهادی وزارتخانه‌های راه، صمت، اقتصاد و کار به مجلس برد و بلافاصله قرائت شد. طبق اعلام هیأت رئیسه جلسه رأی اعتماد به چهار وزیر پیشنهادی شنبه 5 آبان در دو نوبت بعد از ظهر و شب برگزار می‌شود. اما نکته ای که هنگام قرائت نامه رئیس جمهور توجه خبرنگاران را به خود جلب کرد، فریادهای «دو دو» و «چهار چهار» برخی نمایندگان برای اعلام مخالفت و موافقت با گزینه‌های معرفی شده بود.

حسینعلی امیری در حاشیه جلسه علنی مجلس در نشست خبری گفت: شرایط امروز کشور با زمان تشکیل دولت دوازدهم متفاوت است، طبیعتا باید متناسب با شرایط کشور دولت دوازدهم تغییراتی در خود اعمال می‌کرد که این مسئله امروز انجام شد.

کشور این روزها به لحاظ اقتصادی در وضعیتی متفاوت از 5 سال گذشته قرار دارد و پیشبرد امور توسعه ای و عمرانی باید با رویکرد متناسب دنبال شود، نمایندگان نیز این تغییر را حس کردند اما نکته مهم نزدیک کردن دیدگاه بهارستان و پاستور برای یافتن نسخه‌های عملیاتی و به کارگیری مجریان توانمند است.

مواضع متفاوت نمایندگان

محمدعلی پورمختار درباره احتمال رأی اعتماد گرفتن 4 وزیر پیشنهادی از مجلس گفت: نمایندگان شناخت اجمالی از آقای شریعتمداری دارند بنابراین می‌توانند درباره او قضاوت روشن تری انجام دهند، بقیه وزرای پیشنهادی تا روز شنبه در جلسات متعدد و فشرده حاضر می‌شوند به سئوالات نمایندگان پاسخ می‌دهند، آن زمان است که مشخص می‌شود چقدر دیدگاه‌های شان برای پیشبرد مسائل اجرایی در آن وزارتخانه‌ها راهگشاست.

وی افزود: تا پایان دولت دوازدهم 2.5 سال زمان باقی است بنابراین برنامه‌های کلی، سیاست و راهبرد هیچ کدام پاسخگو نخواهد بود آنچه نمایندگان از معرفی شدگان می‌خواهند، ارائه طرح‌های اجرایی کوتاه مدت و عملیاتی برای سامان بخشی به امور وزارتخانه‌های مربوط است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی یادآور شد: خوشبختانه هر چهار وزارتخانه اقتصادی هستند بنابراین نقش مهمی در حل مشکلات اقتصادی کشور ایجاد اشتغال و رفع بیکاری دارند. بر همان اساس امیدواریم مجموعه چهار وزیر پیشنهادی بتوانند با ارائه برنامه‌های اجرایی قوی آرای نمایندگان را جلب کنند.

این نماینده اصولگرا درباره برخی انتقادها به معرفی محمدشریعتمداری برای تصدی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: مسائلی که در وزارت صمت اتفاق افتاد مقداری نسبت به او حساسیت ایجاد کرد تاجایی که بحث استیضاحش مطرح بود. اگر او آن ذهنیت منفی را با ارائه برنامه‌های اجرایی قوی و قول به کارگیری نیروهای توانمند و جوانتر از ذهن نمایندگان بزداید، می‌تواند شانس خود را برای رأی آوری تقویت کند. حالا اینکه هنگام قرائت نامه معرفی او به مجلس برخی نمایندگان «دودو» کردند ملاک نیست چون درباره گزینه‌های دیگر هم چنین وضعیتی وجود داشت بنابراین خیلی با جزمیت نمی توان گفت حتما از مجلس رأی اعتماد نمی گیرد. معتقدم او نیروی قوی است و توقع داریم او برهمان مبنا وزارتخانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی را اداره کند.

اما غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو فراکسیون مستقلان ولایی نگاه انتقادی به وزرای پیشنهادی داشت، انتظارش این بود که گزینه‌های قوی تری به مجلس معرفی شوند. انتقاد اصلی و عمده او نیز به انتخاب شریعتمداری برای وزارت کار بود، بر همین اساس اعلام کرد: آیا باید به مردم بگوییم مملکت قحط الرجال است و فقط از یک چرخه دویست نفری انتخاب مدیر برای کشور انجام می‌شود؟ این اتفاق خوبی نیست.

وی درباره سرنوشت وزرای پیشنهادی در جلسه رأی اعتماد اظهار کرد: بستگی به دفاع رئیس جمهور و پالس‌های دریافتی دارد. این همه نمایندگان گفتند اوضاع آقای شریعتمداری در مجلس خوب نیست.از قبل گفته بودیم به زور می‌شود استیضاح آقای شریعتمداری را پاس کرد و او را در وزارت صمت نگه داشت. یعنی ضمن قبول ایرادات و اشکالاتش، برود و آن ایرادات را رفع کند اما یک مرتبه او را از وزارت صمت برمی دارند و برای وزارت کار معرفی می‌کنند، این اتفاق جای تأمل دارد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: البته آقای شریعتمداری در وزارت صمت کارنامه موفقی نداشت، تعارف نداریم مشکلاتی که در فروش خودروها، افزایش قیمت‌ها و سفارشات خودرو برای چند نفر خاص به وجود آمد، سهل انگاری بود. حالا چنین کسی با کارنامه ضعیف، ضمن همه ارادت‌ها به او، اگر بخواهد وزیر کار شود، اتفاق خوبی نیست.

البته جعفرزاده نسبت به 3 وزیر دیگر هم نگاه انتقادی داشت اما نه به آن میزان که وضعیت رأی اعتماد گرفتن آنها را از مجلس سخت توصیف کند.

برخلاف نگاه محافظه کارانه عضو فراکسیون نمایندگان ولایی و نگاه انتقادی عضو فراکسیون مستقلان، جلال میرزایی عضو فراکسیون امید کاملا دیدگاه مثبت نسبت به چهار وزیر پیشنهادی داشت، او گفت: پس از تحولات اخیر در کشور بخصوص در بازار ارز جریانی در کشور به این تحولات دامن زده و تلاش کردند که دولت را ناکارآمد جلوه دهند. برخی نیز تاکید داشتند که برای گذر از شرایط موجود باید تغییراتی در کابینه اعمال شود و به همین جهت رییس جمهوری تصمیم به ایجاد تغییراتی در کابینه گرفت.رییس جمهوری برای پاسخ به این مطالبه عمومی و با توجه به ضرورت‌های موجود، هوشمندانه دست به تغییراتی در کابینه زد.

چالش‌های وزرای پیشنهادی

بررسی واکنش‌های نمایندگان مختلف نشان می‌دهد که از میان وزرای پیشنهادی شریعتمداری وضعیت سختی برای کسب رأی اعتماد دارد چون در ماه‌های اخیر با فشارهای زیادی مواجه بود و خیلی‌ها عملکرد وزارت صمت را برای مدیریت بازار خودرو ضعیف ارزیابی کردند، او برای آنکه بتواند بر کرسی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تکیه بزند ضمن طرح برنامه اقناعی و اثبات توانمندی‌های مدیریتی اش، باید توجیهی قوی برای ماه‌های اخیر دوران مدیریتش در وزارت صمت عرضه کند.

رضا رحمانی از بدنه وزرات صمت انتخاب شد و گرچه برخی او را به مثابه محمد شریعتمداری توصیف می‌کنند اما سابقه نمایندگی‌اش به او برای گرفتن رأی اعتماد کمک می‌کند.

فرهاد دژپسند از معاونان نوبخت در سازمان برنامه و بودجه بود که بعد از مدتی بر اثر بالاگرفتن انتقادها از مسئولیتش استعفا کرد اما او به توصیه طیب نیا وزیر موفق اقتصاد دولت یازدهم برای این مسئولیت به رئیس جمهور پیشنهاد شد.

محمد اسلامی نیز تا پیش از این استاندار مازندران در دولت دوازدهم بود. او کم شناخته شده ترین گزینه برای نمایندگان محسوب می‌شود. این مسئله برایش می‌تواند هم نقطه قوت باشد و هم نقطه چالش. اسلامی با طرح برنامه‌های اجرایی و دفاعیات منطقی از این برنامه‌ها می‌تواند نگاه مثبت نمایندگان را با خود همراه سازد.

هرچند در روز قرائت نامه رئیس جمهور فریادهای «دو دو» و «چهارچهار» برخی نمایندگان به گوش رسید اما این مسئله نباید معیار قضاوت باشد چون چون «دو»ها (مخالفان) امکان دارد در لابی‌ها نظرشان عوض شود و «چهار»ها (موافقان) هم امکان دارد خواسته‌ها و انتظارشان برآورده نشود و به همین خاطر تصمیم شان تغییر کند. تجارب گذشته جلسات رأی اعتماد نشان می‌دهد که باید تا روز موعود صبر کرد و دید بالاخره نمایندگان براساس خردجمعی چه تصمیمی درباره وزرای پیشنهادی پیشنهادی می‌گیرند.

 

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *