ایران برنده بازی فرانسه و آرژانتین

هرچه جام جهانی بیشتر جلو می‌رود، رقابت بین علیرضا فغانی و بیورن کویپرز برای سوت زدن فینال نزدیک‌تر می‌شود.

مطمئنا رقبای دیگری نیز در این رقابت حضور خواهند داشت ولی داور ایرانی، روز گذشته یک قضاوت بسیار خوب دیگر داشت و کویپرز نیز امروز داور دیدار اسپانیا و روسیه خواهد بود.

علیرضا فغانی بازی آرژانتین – فرانسه را هم به خوبی قضاوت کرد و سوت هایی که او زد، مورد قبول فوتبال دنیا قرار گرفت. فغانی همچنان بهترین قضاوت‌های جام جهانی را انجام می‌دهد و حالا ایرانی‌ها امیدوارند فینال جام جهانی هم به او برسد. اتفاقی که اگر رخ دهد، بزرگ‌ترین افتخار تاریخ داوری فوتبال ایران محسوب می‌شود. با فغانی درباره حضورش در جام‌جهانی گفت‌و‌گو کرده‌ایم.

درباره بازی آرژانتین – فرانسه صحبت کنید. قضاوت این بازی بزرگ و حساس چطور بود؟

کلیت بازی، خیلی سخت و درگیرانه بود. اولا اینکه یک مسابقه حذفی بود و دو تیم مدعی جام روبروی هم قرار گرفتند. سبک بازی‌های آن‌ها با تیم‌هایی که تا به حال برایشان سوت زده بودم فرق داشت. آن‌ها هر دو تیم‌های فیزیکی بودند و تنش زیادی در بازی وجود داشت. البته ما با تیم داوری سعی کردیم مسابقه را کنترل کنیم چون اگر غفلت می‌کردیم ممکن بود از دستمان در برود. با این حال توانستیم موفق باشیم و به نظر می‌رسد صحنه‌هایی که سوت زدیم، تصمیمات درستی گرفتیم.

شما جزو معدود داورانی هستید که از سیستم VAR یا همان ویدئو چک استفاده نکرده‌اید

تصمیم‌گیری درباره استفاده از ویدئو چک برعهده ما نیست. داورانی که نشسته‌اند و از مانیتور بازی را می‌بینند، اگر احساس کند داور اشتباه کرده یا در یک تصمیم مردد است، به او اعلام می‌کنند که می‌تواند ویدئو چک بدهد. اما تا اینجا خدا را شکر تصمیماتی که گرفته‌ایم از نظر گروه داوری درست بوده. این اتفاق بزرگی برای من است و هیچ کدام از اشتباهات بزرگ را تا به حال نداشته‌ایم.

دوندگی شما در بازی دیروز خیلی زیاد بود

ما در لیگ ایران هم 10 کیلومتر می‌دویم. ولی فکر می‌کنم دیروز بالای 12 کیلومتر دویده‌ام. سعی کردم به صحنه‌ها نزدیک باشم و حاصل کارم هم موفقیت آمیز بوده است.

در یکی دو سال اخیر خیلی از شما در داخل ایران انتقاد می‌شد. روزهای سختی داشتی ولی الان همه انتظار دارند فینال جام جهانی را قضاوت کنی؟

همیشه سعی کرده‌ایم قدم هایمان روی زمین باشد. خیلی به آسمان پرواز نمی‌کنیم با این تمجیدها. دلسرد هم نشدیم با انتقادها. به پیام‌های پرمهری که از ایران می‌رسد افتخار می‌کنیم و امیدوارم دعای خیر پشت سرمان باشد و فینال به ما برسد. برای این کار خیلی تلاش می‌کنیم اما باید دید چه اتفاقی می‌افتد. نمی‌دانم در نهایت این اتفاق خواهد افتاد یا نه.

فرانسه 4-3 آرژانتین

علیرضا فغانی حالا از کاندیدهای اصلی قضاوت فینال رقابت‌هاست. او که 40 سال دارد، در دور حذفی اولین قضاوت خود را انجام داد و دیدار حساس آرژانتین و فرانسه را سوت زد و البته اشتباهاتی نیز داشت.

فغانی بار دیگر نشان داد که توانایی کنترل فشار بازی‌های بزرگ را دارد و شاید این موضوع به خاطر سبک برخورد او با اتفاقات است، نه خیلی تسلیم و نه بیش از حد مقتدر. فغانی در مهم‌ترین لحظات بازی موثر ظاهر می‌شود و تصمیمات درستی می‌گیرد. روز گذشته در جریان دیدار آرژانتین – فرانسه، در اوایل بازی او با دو تصمیم دشوار روبرو شد. در دقیقه 11 بازی، مارکوس روخو خطایی در محوطه جریمه روی امباپه انجام داد که داور نقطه پنالتی را نشان داد. پیش از این نیز تاگلیافیکو برخوردی با امباپه در خارج محوطه جریمه داشت که فغانی او را با کارت زرد روبرو کرد. با توجه به اینکه امباپه در شرایط تک به تک قرار داشت، داور ایرانی می‌توانست مدافع آرژانتینی را اخراج کند ولی به کارت زرد بسنده کرد. او هر دو تصمیم را بدون استفاده از کمک داور ویدیویی اتخاذ کرد.

در ادامه و در اواخر نیمه اول، او به درستی خاویر ماسکرانو را با کارت زرد روبرو کرد ولی می‌توانست به پوگبا نیز یک کارت زرد بدهد.  در ادامه بازی، وقتی بنجامین پاوارد سعی داشت کیفیت لباس آنخل دی ماریا را بسنجد و پیراهن او را کشید، فغانی به درستی نیز به او کارت زرد داد. اما یک صحنه مهم دیگر، لحظه ای بود که گریزمان به سمت دروازه آرژانتین در حرکت بود و ضربه او با برخورد به فازیو به کرنر رفت. بسیاری معتقد بودند که در این صحنه باید پنالتی اعلام می‌شد ولی تصاویر آهسته ثابت کرد که تصمیم فغانی در این لحظه کاملا درست بوده است.

اما داورهای ایرانی در دور بعدی، کار دشوارتری پیش رو دارند. در حالی که در دو بازی اول نمایش خوبی داشتند، روز گذشته بلیت دور بعد را نیز کسب کردند. آنها بدون نقص بودند و می‌توانند حتی بهتر از این ها هم باشند. ماسکرانو در دقایق پایانی می‌توانست اخراج شود و گابریل مرکادو نیز به خاطر یک برخورد ساده کارت زرد گرفت.

اگر فغانی می‌خواست از دادن کارت زرد پرهیز کند، شاید شرایط و نتیجه بازی به شکل دیگری رقم می‌خورد. اگر در طول 90 دقیقه شرایط را بررسی کنیم، فغانی نمایش قدرتمندی داشت.

در پایان روز شانزدهم جام جهانی، علیرضا فغانی با کسب نمره 8 از 3 بازی که قضاوت کرده، در صدر جدول داورهای جام قرار دارد. پس از او، بیورن کویپرز، داور هلندی با کسب نمره 7.5 از دو بازی، دامیر اسکومینا از اسلوونی با کسب نمره 7.5 از دو بازی و ساندرو ریچی از برزیل با کسب نمره 7.25 از دو بازی، نزدیک ترین تعقیب کنندگان داور ایرانی هستند.

انتهای خبر/

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *