کاهش 20 درصدی قیمت زعفران در خراسان رضوی

نائب رئیس شورای ملی زعفران گفت: امسال قیمت زعفران در بازار خراسان رضوی نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش یافت که به ضرر کشاورزان است.

غلامرضا میری روز شنبه افزود: از 20 مهرماه امسال که زعفران جدید وارد بازار شد، قیمت آن روند نزولی یافت به طوری که حداقل هر کیلوگرم زعفران به قیمت 32 میلیون ریال و حداکثر هر کیلو به قیمت 47 میلیون ریال از کشاورزان خریداری شد.

وی یکی از دلایل کاهش قیمت زعفران را ورود دولت برای خرید زعفران از کشاورزان دانست و گفت: سازمان تعاون روستایی با ساز و کاری که منطق بازار نیست به قصد کمک به کشاورزان، به بخش خرید زعفران ورود پیدا کرد و حال آنکه تشکل‌های قدرتمندی هستند که می‌توانند در بحث خرید و صادرات نفع بیشتری به کشاورزان برسانند.

نائب رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: هرچند سازمان تعاون روستایی زعفران کشاورزان را با قیمت بیشتر از بازار خریداری می‌کند اما مبلغ خرید با تاخیر به کشاورز پرداخت می‌شود که این به ضرر آنان است و کشاورزان ترجیح می‌دهند محصول خود را به صورت مستقیم به بازار بفروشند.

میری گفت: از سوی دیگر حجم خرید زعفران از کشاورزان بسیار زیاد است لذا ممکن است امکان انجام آزمایش دقیق بر روی همه محصولات فراهم نباشد که این امر می‌تواند برای مصرف کنندگان مشکل ایجاد کند.

نائب رئیس شورای ملی زعفران پیشنهاد کرد که خرید زعفران از کشاورزان به تشکلهای بخش خصوصی واگذار شود تا شرایط بهتری برای کشاورزان ایجاد گردد.

میری درباره میزان صادرات زعفران بیان کرد: در حوزه صادرات نیز تا پایان هشت ماه امسال، 115 تن زعفران به ارزش 164 میلیون دلار از خراسان رضوی به 47 کشور دنیا صادر شد، این در حالی است که در کل سال گذشته 220 تن زعفران از استان صادر شده است.
منبع: ایرنا

image_print
566 پاسخ
  1. JerrygAway
    JerrygAway گفته:

    pharmacies in mexico that ship to usa [url=https://mexicanph.shop/#]mexican pharmaceuticals online[/url] п»їbest mexican online pharmacies

    پاسخ