گزارشی از دغدغه تامین سوخت زمستانی صنعت سیمان؛

اجازه تعدیل قیمت‌ها داده نمی‌شود

دست‌اندرکاران صنعت سیمان خواستار قیمت‌گذاری بر مبنای واقعیت‌های اقتصادی کشور هستند!

 

امروز دست‌اندرکاران صنعت سیمان براین اعتقادند که قیمت‌گذاری دستوری سیمان مانع از ارتقای تولید و پاسخگویی به بازار مصرف می‌شود، زیرا قیمت سیمان به گونه‌ای است که از توان کارخانه‌های این صنعت برای ادامه روند تولید به شدت کاسته شده و کارخانه‌ها با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند و خواستار قیمت‌گذاری بر مبنای واقعیت‌های اقتصادی کشور شده‌اند.

در حالی که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از تامین مازوت (سوخت جایگزین گاز) کارخانه‌های سیمان در فصل گرم امتناع کرد، اکنون قیمت این محصول ۲۵۰ درصد رشد داشته و طبق ادعای فعالان این صنعت، قیمت سیمان همچنان سرکوب می‌شود و اجازه تعدیل قیمت داده نشده‌ است.

به گزارش روزنامه «صبح امروز» و به نقل از ایرنا، مرور وضعیت صنعت سیمان در سال‌های گذشته گویای آن است که همه ساله در فصل سرما و رشد مصرف خانگی سوخت گاز، صنایع یا با خاموشی یا سوخت جایگزین روبرو می‌شوند و این امر ضرورت برنامه ریزی حساب شده سالیانه را طلب می‌کند که صنایع با آسیب روبرو نشوند.

 

جمارانیان: شرکت پخش فراورده‌های نفتی، مازوت مورد نیاز صنعت سیمان را به موقع و در ۶ ماهه گرم سال به کارخانه‌ها تحویل نداد، ازطرف دیگر اکنون قیمت این سوخت بیش از۲۵۰ درصد گران شده و تامین آن با توجه به قیمت کنونی سیمان توجیه اقتصادی ندارد

 

رضا جمارانیان رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در تازه ترتیب اظهار نظر خود در این ارتباط با اشاره به افزایش قیمت مازوت و تاثیر این افزایش قیمت بر سیمان گفته است: شرکت پخش فراورده‌های نفتی، مازوت مورد نیاز صنعت سیمان را به موقع و در ۶ ماهه گرم سال به کارخانه‌ها تحویل نداد، از طرف دیگر اکنون قیمت این سوخت بیش از۲۵۰ درصد گران شده و تامین آن با توجه به قیمت کنونی سیمان توجیه اقتصادی ندارد و اکنون گاز برخی ازکارخانه‌ها قطع شده است.

وی خاطرنشان کرد: ترکیب این عوامل منجر شد فروش هر تن سیمان با استفاده از مازوت در قیمت‌های کمتر از ۴۵۰ هزار تومان به ازای هر تن، فاقد توجیه اقتصادی باشد و براین مبنا باید قیمت سیمان اصلاح شود تا کارخانه‌ها بتوانند با حداقل‌های ممکن ادامه روند تولید را در دستور کار خود قرار دهند.

نامه به وزیر صنعت

انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در آذرماه جاری نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن وتجارت ارسال و در آن آورده است، تامین نشدن مازوت به منظور ذخیره سازی در فصول گرم سال توسط شرکت پخش فراورده‌های نفتی و بروز مشکلات ناشی از قطع گاز در شرایط فعلی ضمن اینکه در حال حاضر نیز شرکت پخش فراورده‌های نفتی علاوه بر افزایش قیمت مازوت یارانه‌ای به میزان ۲۵۰ درصد نسبت به سال گذشته، تحویل مازوت را منوط به سپردن ضمانت نامه بانکی معادل ما به التفاوت نرخ یارانه‌ای ( ۳۰۰۰ ریال ) با نرخ آزاد (حدود ۶۰،۰۰۰ ریال) کرده که اجرای این تصمیم علاوه بر اینکه خارج از توان کارخانه‌های این بخش است، باعث افزایش قیمت تمام شده تولید به میزان هر تن۴۰۰ هزار ریال خواهدشد.

 

شیخان: در جایی که نرخ تمام عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده تولید افزایش چشم‌گیر داشته است، اینکه بخواهیم قیمت یکی از مصالح ساختمانی با اهمیت را سرکوب کنیم، هیچ اتفاق خوشایندی برای صنعت نمی‌افتد

 

همچنین در این نامه آمده است، قیمت فروش سیمان به مصرف کننده نهایی هر پاکت تیپ دو، ۵۰ کیلویی ۱۹۵ هزار ریال در جلسات داخلی مجلس شورای اسلامی بدون حضور دبیر انجمن و مورد نظر قرار گرفتن هزینه‌های حمل و سود عوامل توزیع که هیچ کدام در اختیار این صنعت قرار ندارد، تعیین شده (در بعضی از استان‌ها هزینه حمل معادل قیمت فروش سیمان است) که غیر کارشناسی قلمداد می‌شود.

قیمت سیمان و واقعیت‌های اقتصادی 

به گفته جمارانیان، قیمت سیمان تابع واقعیت‌های اقتصادی کشور نیست و افزایش قیمت در بخش نهاده‌های تولید سیمان بر قیمت نهایی این محصول اعمال نشده است.

وی تصریح کرد: قیمت نهایی هر محصولی وابسته به نوسان قیمت در بخش نهاده‌های تولید است، اما به دلیل قیمت گذاری دستوری، این اتفاق در صنعت سیمان رخ نداده و به این صنعت آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کرده است.

جمارانیان تصریح کرد: گزارش رسمی مرکزپژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حاکی است، قیمت سیمان کمتر از یک درصد بر قیمت مسکن تاثیر دارد و در ضمن قیمت نهایی هر محصول وابسته به نوسان قیمت در بخش نهاده‌های تولید است، اما به دلیل قیمت گذاری دستوری،آسیب جدی به این صنعت وارد شده است.

ظرفیت سازی بیش از نیاز مصرف

دبیر انجمن صنفی کارفرمیان صنعت سیمان هم در تازه ترین اظهار نظر خود گفت: امروز ظرفیت سازی برای تولید سیمان بیش  از نیاز کشور انجام شده و دیگر نباید قیمت این کالا سرکوب شود.

عبدالرضا شیخان در مورد ضرورت آزادسازی قیمت گذاری سیمان، توضیح داد: این مصالح ساختمانی باید در قالب عرضه و تقاضا کشف قیمت شود و به فروش برسد و نباید دستوری تعیین نرخ شود، زیرا به تولید آسیب می‌زند.

آمارهای پیشین گویای آن است که بیش از ۷۰ کارخانه سیمان در سطح کشور ظرفیت نزدیک به ۹۰ میلیون تن دارند و انتظار می‌رود همچنان واحد‌های جدیددر دست ساخت باشند که این امر با مصرف نیمی از تولید در داخل کشور، ضرورت برنامه ریزی مستمر صادراتی را طلب می‌کند

وی تصریح کرد: در جایی که نرخ تمام عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده تولید افزایش چشم گیر داشته است، اینکه بخواهیم قیمت یکی از مصالح ساختمانی با اهمیت را سرکوب کنیم، هیچ اتفاق خوشایندی برای صنعت نمی‌افتد.

شیخان یادآور شد: سایر مصالح ساختمانی امسال افزایش قیمت داشتند، در حالیکه مشمول قیمت گذاری هم نمی‌شوند، دربین مصالح ساختمانی سیمان مشمول قیمت گذاری می‌شود.

رشد تولید ۱۳ درصدی 

انجمن مزبور در نامه خود به وزیر صنعت، ضمن یادآوری رشد تولید ۱۳ درصدی در دوره هفت ماهه امسال( منتهی به مهرماه) افزوده است: هفت ماهه امسال با وجود مشکلات ناشی از تحریم‌های ظالمانه خارجی، تورم شدید قیمت‌ها، مشکلات ناشی از بیماری کرونا و…تحویل در بازار داخلی هم به میزان۱۸.۶ درصد به نسبت هفت ماهه مشابه سال ۹۸ رشد یافته است.

براساس این نامه تاکید شده است: به دلیل همراهی نکردن سازمان‌های دولتی خدمت رسان به بخش تولید ( شرکت گاز- شرکت پخش فراورده‌های نفتی- سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و…) و اخذ تصمیم‌های غیرکارشناسی توسط سازمان‌های غیرمرتبط با صنعت، ادامه این روند را به هیچ وجه امکان پذیر نمی‌دانیم.

ایران در بین هفت کشور شاخص 

گمرک جمهوری اسلامی ایران در نیمه نخست امسال اعلام کرد: ایران در بین هفت کشور بزرگ تولیدکننده سیمان جهان جای دارد و از دیدگاه کارشناسان این بخش توضیح داد: تناسب نداشتن در تأمین نهاده‌های تولید به دلیل تحریم، مازاد عرضه و تناسب نداشتن تقاضا به دلیل افزایش کارخانه‌های سیمان، بروز کووید ۱۹وتبعات ناشی از آن و مباحث مرتبط با حمل نقل به عنوان چالش‌های پیش روی صنعت سیمان است.

کشورهای مقصد صادراتی سیمان کشورمان هم هندوستان، افغانستان، روسیه، عراق، قطر، کنیا، کویت، سریلانکا، پاکستان، ارمنستان، ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، بنگلادش، چین، عمان و…معرفی شده‌اند.

سخن پایانی

فعالان صنعت سیمان براین باورند که افزایش قیمت سیمان ارتباطی به افزایش قیمت مسکن ندارد و برخی به دلیل اینکه از افزایش قیمت مسکن سود می‌برند، تلاش می‌کنند تا هر اتفاقی را به افزایش قیمت مسکن مرتبط کنند، اما این امر از واقعیت بدوراست.

آنها موکدا معتقدند: امروز این صنعت تحت تاثیر سیاست‌های تامین انرژی از سوی دستگاه‌های خدمات رسان قرار دارند و چنانچه رشد قیمت مازوت در محاسبات قیمت تولیدات این صنعت مورد توجه قرار نگیرد، با آسیب‌های جبران ناپذیری روبرو خواهند شد و بازنگری در این ارتباط راخواستارشده‌اند.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *