گفتگو با صاحب صدای ماندگار قصه‌های شب بخیر کوچولو؛

گنجشک لالا، مهتاب لالا

سرویس فرهنگ

چه می‌شد اگر خاطره بعضی لحظات را با عطر و آهنگشان به یاد می‌آوردیم. آن روزهای شاید نه چندان دور دهه شصتی‌ها با آهنگ خاطره‌انگیزی گره خورده بود که ساعت یک ربع به نه شب پخش می‌شد. گنجشک لالا، مهتاب لالا و بعد از آن قصه‌ای کودکانه با صدای گرم و دلنشین گوینده که در آخر می‌گفت «خب دیگه، حالا چشاتو ببند و بخواب… شب بر همه خوش تا صبح فردا»

نهم تیرماه 1369 بود که اولین برنامه رادیویی “شب بخیر کوچولو” شروع شد و خیلی زود مخاطبان کوچک خود را جذب کرده و راس ساعت هرشب آنها را به پای رادیو می‌کشاند. دهه شصت و هفتادی‌ها، لااقل یکبار قصه‌ها و لالایی شب بخیر کوچولو را شنیده‌اند و به پای آن خوابشان برده است. حالا بعد از 30 سال هنوز صوت شب بخیر کوچولو، راس ساعت همیشگی در رادیو می‌پیچد و کودکان سرزمینمان را در خوابی آرام و عمیق فرو می‌برد و نه تنها بچه‌ها که خیلی از بزرگترها هم از شنیدن آن به وجد می‌آیند. مریم نشیبی صاحب صدای ماندگار قصه‌های شب بخیر کوچولو در گفتگو با ایسنا از خاطرات آن سال‌ها می‌گوید.

مخاطبان شب بخیر کوچولو بچه‌های پاک‌ و معصوم هستند

این گوینده باسابقه صحبتش درباره‌ این برنامه را اینگونه آغاز می‌کند: «شب بخیر کوچولو» یک برنامه ملکوتی است چون مخاطبانش بچه‌های پاک‌ و معصوم هستند. من اینجا هیچ‌کاره هستم. این لطف الهی است.

نشیبی در شرح تاریخچه «شب بخیر کوچولو» می‌گوید: سال ۱۳۶۹ آقای ساعد باقری از ۱۱ نفر تست گرفته بودند و من هم نفر دوازدهم بودم و پذیرفته شدم. (نهم تیر ماه) ۱۳۶۹ اولین قصه ما پخش شد. برنامه‌ای جدید بود که به لطف آقای حسن خجسته تولید شد. ساعدباقری، حسن خجسته، کاظم زاده و زهرا خراسانی افرادی بودند که برنامه با همت آنان شکل گرفت.
او ادامه می‌دهد: «شب بخیر کوچولو» عمری سی ساله دارد اما وقفه‌ای کوتاه برای پخش پیش آمد که با درایت  آقای حسن خجسته که پی بردند یک شیطنت باعث این موضوع شده است، برنامه مجددا ادامه پیدا کرد.

تاثیر شب بخیر کوچولو بر خواب آرام بچه‌ها

این گوینده با یادآوری خاطره‌ای از اولین روزهای تولید و پخش این برنامه بیان می‌کند: یک روز آقای ساعد باقری روزهای اول پخش برنامه برای اینکه مطمئن شوند که این برنامه در جهت خواب بچه‌ها موثر است، دختر آقای مهندس پرتو را که الان بزرگ شده و دکترا دارد، آوردند در اتاق فرمان و روی صندلی نشاندند و من شروع کردم به اجرای «شب بخیر کوچولو» و وقتی قصه تمام شد و آمدم بیرون دیدم دختر عزیزمان خوابیده است. آقای باقری خوشحال شدند که برنامه می‌تواند در خواب بهتر بچه‌ها موثر باشد.

نشیبی با بیان اینکه برنامه «شب بخیر کوچولو» مورد توجه بزرگ‌ترها هم قرار گرفته است ادامه می‌دهد: بزرگترها هم به این برنامه توجه دارند و با وجود اینکه برنامه‌های زیادی در رادیو و تلویزیون داشته‌ام، من را بیشتر با برنامه «شب بخیر کوچولو» می شناسند.

با لحن صمیمانه برای بچه‌ها از کرونا می‌گوییم

او در پاسخ به این سوال که کرونا چه تاثیری در روند قصه‌گویی این برنامه و محتوای آن گذاشته است، عنوان می‌کند: قصد نداریم کرونا را بزرگ کنیم که بچه‌ها اذیت بشوند. اما گاهی در مقدمه و موخره با بچه‌ها  با همان لحن خودمانی و صمیمانه درباره‌اش صحبت می‌کنم و از آن‌ها می‌خواهم که مراقب خودشان باشند و به حرف پدر و مادرهایشان گوش دهند.

نشیبی بچه‌ها را ولی نعمت خود خواند و در توصیف عشق و علاقه‌اش به بچه‌ها می‌گوید: اوایل فکر می‌کردم بنری از بچه‌ها باید مقابلم باشد تا احساس کنم روبه‌رویم نشسته‌اند و از آن‌ها انرژی بگیرم. اما بعد دیدم احتیاجی نیست. من بچه‌ها را در ذهنم دارم و فکر می‌کنم که مثل سوژه قصه‌ها در کوه و کمر و آب و خانه دنبالشان هستم.

و پس از سی سال

به گزارش صبح امروز و به نقل از ایسنا، با آغاز «شب بخیر کوچولو»، برنامه‌‌های کودک و نوجوان رادیو در دهه ۶۰ به چهار برنامه رسید. برنامه ساعت هفت و نیم صبح که مخصوص مدرسه رفتن بچه ها بود، برنامه ساعت ۱۰ صبح که برنامه خردسالان بود و یک برنامه نوجوان که عصر و بعد از پایان مدارس پخش می‌شد. در ادامه گروه کودک ساعتی را پیشنهاد کرد که شب در اختیار این گروه قرار بگیرد. یعنی ساعت یک ربع به ۹ تا ۹ شب.
«گنجشک لالا، مهتاب لالا …» با صدای «پورشات پیروزکار» ۸ ساله، نخستین بار در ساعت ۹ شب ۱۳۶۹ در رادیو اجرا شد.

«حسن خجسته» معاون وقت صدا، «ساعد باقری» شاعر و ترانه سرا که در آن زمان مدیر گروه کودک رادیو و «مهدی سدیفی» از نخستین تهیه‌کنندگان«شب بخیر کوچولو» از بانیان این برنامه بودند. «زهرا خراسانی»(سردبیر و نویسنده) ، مصطفی رحماندوست (ترانه سرا)، «منتظم صدیق» (آهنگساز)، چیستا یثربی، افشین علا، صفیه افکاری و رویا ولی‌زاده ، مهشید تهرانی و مرجان کشاورزی آزاد (نویسندگان)، معصومه السادات جدلی، زنده یاد مهتاب امینی ، دکتر رضوان موسوی ، فریبا فاضل و در حال حاضر گلریز وکیلی در ماندگاری «شب بخیر کوچولو» رادیو نقش آفرین بوده‌اند.

این برنامه نوستالوژیک در نخستین جشنواره‌ رادیو به عنوان برنامه برتر انتخاب شده و در دومین جشنواره رادیو گوینده‌اش عنوان برتر را کسب کرد.

برنامه رادیویی «شب بخیر کوچولو» هر شب ساعت ۲۱:۴۵ از رادیو ایران پخش می‌شود.

image_print
2 پاسخ
  1. حمید رضا نجات
    حمید رضا نجات گفته:

    سلام
    من بابای آقا سام هستم خانم نشیبا مهربان دلمان برایتون تنگ شده ضمنا ما همسایه نبش کوچه نیکوکار هستیم خلجزاده

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *