cdi

وزیرصنعت، معدن و تجارت:

رشد صنعت مثبت شد

وزیرصنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی ۵ راهبرد دارد، گفت: رشد صنعت سال گذشته منفی ۹.۵ درصد بوده است اما امسال تا آخر شهریور به مثبت ۰.۴ درصد رسید.

رضا رحمانی با حضور در اتاق تعاون ایران در نشست باهیئت رئیسه اتاق تعاون ایران درباره بررسی وضعیت صادرات و فعالیت های حوزه صنعت با تسلیت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی را تسلیت می‌گویم، شهدا الگویی برای جامعه هستند که با الگو برداری از آنها در مسئولیتها و کارها می توانیم موفق باشیم.

وی اظهار داشت: تلاش ما این است که بتوانیم در شرایط جدید با روحیه جهادی و از جان گذشتگی، منافع شخصی و گروهی را کنار بگذاریم و با تمام وجود به مردم و کشور خدمت کنیم. اقتصاد مقاومتی 5 راهبرد دارد که یکی از آنها مردمی بودن است و تعاونی ها مصداق مردمی بودن هستند که مقام معظم رهبری هم روی این موضوع تاکید داشته اند.علی رغم ایجاد تشکل های جدید، تعاونی ها همچنان می توانند جایگاه خود را حفظ کنند.

وزیرصنعت، معدن و تجارت بیان کرد: ارتباطات اتاق تعاون با وزارت صمت باید از حالت تئوری بیرون بیاید و ارگانیک بشود، قائل به گسترش همکاری ها با اتاق تعاون هستیم. تعاونی ها از تولید تا توزیع، گستردگی خوبی دارند و به ویژه در شرایط جدید می‌توانند مثمر ثمر واقع بشوند. اتاق تعاون از لحاظ مدیریتی و کمیسیون های مختلف، ظرفیت های خوبی دارد و می‌تواند تعاونی ها را پای کار بیاورد و برای مسائل پیش رو راه حل ارائه بدهد.

رحمانی گفت: افزایش نرخ دلار یک فرصت و پتانسیل خوب برای صادرات است که از آن باید استفاده بشود و این افزایش، صادرات را توجیه پذیر و واردات را توجیه ناپذیر کرده است که باید در صحنه عمل نیز دیده شود. برخی حوزه ها مانند صنایع دستی و فرش که وابستگی به واردات ندارند، می توانند از این فرصت استفاده کنند. صادرات کشور در9 ماهه امسال افزایشی بوده است، 9 ماهه سال گذشته 78 میلیون تن و امسال 103میلیون تن صادرات داشته ایم.

وی گفت: توجه به بسته بندی، کیفیت، سلایق مشتریان و بازاریابی و… را در صادرات باید مدنظر قرار دهیم. تولید بیش از دو سوم محصولات و کالاهای منتخب در 9 ماهه امسال افزایشی بوده است.رشد صنعت سال گذشته منفی 9.5 درصد بوده است و تا اخر شهریور به مثبت 0.4 درصد رسید.

رحمانی بیان کرد: ظرفیت های خالی زیادی برای فعالسازی در رشته های مختلف تولیدی داریم، مثلا در کاشی و سرامیک علیرغم افزایشی بودن تولید، اما باز هم می توانیم این ظرفیت را دو برابر کنیم. تشکل ها به خصوص اتاق تعاون باید روی پتانسیل های صادراتی به 15 کشور همسایه و همچنین اوراسیا کار کنند و ظرفیت ها را فعال کنند.

وزیرصنعت بیان کرد: اتاق تعاون در کشورهایی که پتانسیل صادراتی وجود دارد، خود پای کار بیاید و رایزن بازرگانی بگمارد. کشور چین دو هزار میلیارد دلار واردات دارد، این فرصت و پتانسیل خوبی است، چرا که از این رقم حدود 700 میلیارد دلار در ایران زمینه همکاری وجود دارد. الان در این شرایط جنگ اقتصادی، مردمی بودن باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد و تعاونی ها نمود این مردمی بودن هستند.

وی اظهار داشت: حل مسائل حوزه نقدینگی را در دستور کار داریم، با بانک مرکزی به توافقاتی هم رسیدیم و البته همزمان کارهایی را هم خودمان شروع کردیم و به سمت شیوه های نوین تامین مالی رفتیم. سامانه توانیران برای شناسایی و معرفی نیازمندی ها و توانمندی ها راه اندازی شده است و اتاق تعاون می‌تواند از این سامانه استفاده کند.

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *