از دلالی سهام پدیده تا دریافت سهام هدیه!

روز گذشته نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیدهدر دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور بهریاست قاضی منصوری در مشهد برگزار شد.

به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، در ابتدای جلسه و پس از تلاوت آیاتیچند از کلام الله مجید و اعلام رسمیت جلسه توسط رئیس دادگاه؛ قاضیمنصوری با اشاره به روند رسیدگی به جرایم متهمین پرونده در روز‌هایگذشته، خواستار رعایت نظم جلسه توسط حاضران و همچنین همکاریکامل متهمین با دادگاه در جهت استیفای حقوق شکات و سهامداران شد.

پس از سخنان و تذکرات ابتدایی قاضی منصوری، رئیس جلسه از حضوراصحاب رسانه و مطبوعات در صحن علنی جلسه تشکر و خواستار تنویرافکار عمومی با هدف پیشگیری از وقوع مجدد جرایم شد.

در ادامه با اعلام رئیس جلسه، مدیرکل بازرسی استان خراسان رضوی درجایگاه قرار گرفت و نسبت به تشریح اقدامات این سازمان در قبال تخلفاتاین شرکت اقدام نمود.

*تحقیقات درباره مسئولانی که کوتاهی کرده‌اند

بازرس ارشد سازمان بازرسی با اشاره به پیشینه اقدامات این اداره ازابتدای رویداد تخلفات توسط مسئولان وقت این شرکت گفت: از همان ابتداو پس از مشخص شدن انحراف فعالیت‌های این شرکت از معیار‌هایقانونی، گزارش‌های مختلفی تهیه و به مقامات مسئول ارائه و تذکراتمتعددی نیز در این زمینه با هدف اصلاح روند امور و پیشگیری از استمرارتخلفات داده شد. در مواردی مانند نحوه تعیین قیمت سهام، خرید و فروشسهام، دریافت تسهیلات از بانکها، نحوه انجام تبلیغات، ساخت و سازبدون مجوز و در بستر رودخانه نیز تذکر داده شد. هم اکنون نیز تحقیقاتدر مورد قصور احتمالی مسئولان ادارات و سازمان‌هایی که در انجاموظایف خود کوتاهی کرده اند، ادامه دارد و اقدامات قانونی لازم نیز بهانجام خواهد رسید.

پس از توضیحات مدیر کل بازرسی استان خراسان رضوی در زمینهاقدامات این سازمان با رویکرد پیشگیری از تخلفات این شرکت و همچنینپیگیری‌های صورت پذیرفته باموضوع برخورد با قصور احتمالی برخینهاد‌ها و سازمان‌ها از انجام وظایف قانونی خود؛ قاضی منصوری ازنماینده مدعی العموم خواست تا کیفرخواست مربوط به متهم سعیدرضاییفرزند علی را قرائت نماید. بر اساس کیفرخواست صادره توسط دادسرایعمومی و انقلاب مشهد در مورد متهم سعید رضایی، نامبرده به تحصیلمال از طریق نامشروع و فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده متهماست.

متهم رضایی با قرار گرفتن در جایگاه متهم‌ و معرفی خود و اشاره به نسبتخود با متهم ردیف اول به تشریح نحوه فعالیت‌های خود در قالب این شرکتپرداخت.

باتشریح فعالیت‌های دلالی توسط متهم رضایی، قاضی از حسابرس ویژهپرونده و همچنین وکیل متهم خواست تا به ترتیب به بیان توضیحات ودفاعیات خود بپردازند.

پس از آن، نماینده دادستان مشهد از محضر دادگاه اجازه خواست تا بهتشریح نحوه اقدامات دلالانه متهم رضایی بپردازد که مورد موافقت رییسجلسه قرار گرفت.

با اتمام دفاعیات متهم رضایی، قاضی منصوری از نماینده دادستانخواست تا کیفرخواست صادره نسبت به متهم امیر سالاری فرزندحبیب رانیز قرائت نماید. تحصیل مال از طریق نامشروع و فعالیت گسترده در امردلالی سهام پدیده از جمله موارد اتهامی متهم امیر سالاری است.

نامبره با اشاره به نسبت خود با متهم ردیف اول گفت: اظهارات خود درمرحله تحقیقات مقدماتی را قبول دارم.

*متهم اقدام به دلالی سهام پدیده می‌کرده است

نماینده داستان گفت: متهم با ارائه چک‌های بلند مدت، اقدام به دلالیسهام پدیده میکرده و از سویی سود انباشته و سهام هدیه نیز دریافت کردهاست.

قاضی منصوری از حسابرس ویژه پرونده خواست تا مطالب خود را بیاننماید. همچنین وکیل مدافع متهم امیرسالاری به ارائه دفاعیات خودپرداخت.

در ادامه جلسه، نماینده مدعی‌العموم خواست تا مدیرعامل فعلی شرکتپدیده به عنوان مطلع به بیان مطالب خود بپردازد.

پس از آن، کیفرخواست متهم سیدشهاب الدین کاظم زاده وطنی فرزند رضامبنی بر تحصیل مال از طریق نامشروع بواسطه فعالیت گسترده درامردلالی سهام پدیده توسط نماینده مدعی العموم قرائت و قاضیمنصوری از متهم خواست تا به سوالات مطروحه پاسخ دهد.

متهم گفت: اظهارات و اقاریر خود در مرحله تحقیقات مقدماتی را قبولدارم. تمام اقدامات را با دستور متهم ردیف اول انجام میدادم.

نماینده دادستان نیز گفت: نامبرده نقش موثری در روند افزایشی قیمتسهام داشته است.

پس از اتمام دفاعیات متهم‌کاظم زاده؛ کیفرخواست متهم سید احمد برومندفرزند محمد توسط نماینده دادستان مشهد قرائت شد. تحصیل مال ازطریق نامشروع بواسطه فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده ازاتهامات نامبرده است.

متهم برومند گفت: سرمایه اولیه نداشتم و بنگاه املاک داشتم.

نماینده دادستان نیز گفت: تراکنش خرید و فروش نامبرده قابل توجه بوده واقدامات وی درافزایش حبابی سهام موثر بوده است. کارشناس حسابرسویژه پرونده نیز توضیحاتی در مورد نحوه عملکرد متهم ارائه داد. پس ازآنرییس دادگاه قرار تامین تعدادی از متهمین را تشدید و طبق قانون به آنانتفهیم و ابلاغ کرد.

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *