shampoo

زمان مناسبی برای طرح سوال از رییس جمهور نیست

یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: از نظر زمانی فرصت مناسبی برای سوال از رییس جمهور نیست به خصوص که ایشان هم در پاسخ به این سوال مسائلی را مطرح کند و این پرسش و پاسخ‌های متوالی میان مجلس و رییس جمهور می‌تواند برای نظام هزینه داشته باشد، اما اصل سوال از رییس جمهور جزو اصول مترقی قانون اساسی ماست.

حسین سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که در شرایط فعلی طرح سوال مجلس از رییس جمهور ضرورت دارد یا خیر، اظهار کرد: ما به اصل تفکیک قوا قائل هستیم که طی آن هر قوه وظایفی دارد و بدون تداخل در وظایف سایر قوا کارهایش را انجام می‌دهد. اگر فضا اینگونه باشد خوب است، اما اگر تحت تاثیر شرایط بیرونی به هر دلیلی، سه قوه کارهایی انجام دهند این موضوع عوارضی دارد که می‌تواند تاثیرات نادرستی در سطح جامعه از خود باقی بگذارد و در این شرایط مردم هستند که باید هزینه آن را پرداخت کنند.

وی افزود: قوه مجریه و قوه مقننه هر دو وظایفی دارند که باید انجام دهند پس این‌که اگر کاستی‌ها و ناکارآمدی‌هایی در بخش‌های مختلف سیستم اداری کشور وجود دارد، باید مجلس شورای اسلامی وظیفه خود را انجام دهد و به اعتقاد من طرح سوال، استیضاح، تحقیق و تفحص و … از ابزار کار مجلس شورای اسلامی در این زمینه است که هربار از آنها به خوبی استفاده شود پاسخ مناسبی هم از جامعه می‌گیرد و آثار خوبی دارد، اما اگر بخواهد رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد، آنگاه از نقش اصلی خود منحرف خواهد شد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که مطالبات عمومی مردم در شرایط اقتصادی فعلی، نقش‌افرینی مجلس در این زمینه است، اظهار کرد: به نظر من مجلس آنطور که باید برای حل یا پیگیری مشکلات اقتصادی مردم عمل نکرده است و در جاهایی کوتاه آمده است. مثلا در مساله استیضاح وزرا باید وارد این موضوع نمی‌شد یا اگر وارد شد نباید بعد از آن هم حرف و مطالب مطرح شده در مجلس شورای اسلامی که تاثیرات خود را در جامعه خواهد گذاشت به سمت مصالحه، معامله و کوتاه آمدن حرکت می‌کرد.

سبحانی‌نیا تاکید کرد: این‌که الان از رییس جمهور سوال شده است به این دلیل است که پاسخگویی مناسبی از سوی دولت در مسائل اقتصادی و بحران‌هایی چون بازار ارز، سکه و قاچاق و گرانی به مردم نداده شده بود.

انتهای خبر/

 

 

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *