shampoo

پای یک زن در میان بود

نشست خبری سردار قادر کریمی، فرمانده نیرو انتظامی استان خراسان رضوی پیرامون دستگیری عاملان قتل مسلحانه مرتبط با حادثه میدان جمهوری اسلامی با اصحاب رسانه برگزارشد.

فرمانده نیروی انتظامی استان خراسان در این نشست گفت: در تاریخ 22/2/97 ساعت 12:15  زنگ مرکز فوریت‌های پلیسی 110 شهرستان مشهد مقدس به‌صدا درآمد و گزارش مبنی بر تیراندازی در میدان جمهوری اسلامی تیراندازی را اطلاع دادند.  در همان لحظات اولیه این ماجرا مشخص شد دو نفر به قتل رسیده‌اند. نیروی پلیس در مرکز فوریت‌های پلیسی 110 در محل حادثه حضور پیدا می‌کنند و با یک خودرو پژو که ظاهرا دو سرنشین داشته که هر دوی آنها به قتل رسیده‌اند مواجه می‌شود. در همان زمان همکارانم برای بررسی هرچه بیشتر صحنه جرم کشف ادله‌ این حادثه حضور پیدا می‌کنند. از همان جا پرونده تحویل پلیس آگاهی می‌شود، بنابراین با توجه به اینکه نیاز بود در همانجا کسب اطلاعاتی و تحقیقاتی صورت بگیرد، همکاران ما در پلیس آگاهی با استفاده از شواهد و قراین موجود و با شهودی که در محل حادثه حضور داشتند بلافاصله متوجه می‌شوند، خودروی پرایدی در ساعت 12:15 این خودرو پژو را متوقف کرده است و بلافاصله بعد از پیاده شدن شروع به تیراندازی کردند و این دو نفر را به‌قتل رساندند. آنچه که مشخص بود ماشین پرایدی با دو نفر سرنشین و بلافاصله بعد از تیراندازی از صحنه متواری شدند.

سردار قادر کریمی در ادامه افزود:  با توجه به ازدحام جمعیتی که در میدان جمهوری به وجود آمده بود و کار را برای پلیس سخت کرده بود. بلافاصله قرار بر این شد که ضمن بررسی مستندات صحنه و شواهد و قراینی که در آن‌جا وجود دارد، تحقیقات پلیس برای شناسایی آن دو مظنون آغاز شود و از صحنه جرم کار پلیس آغاز شد. بلافاصله خودرو و جنازه‌ها به پلیس آگاهی منتقل و در بررسی‌هایی که انجام شد، مدارکی را در خودرو کشف که نشان می‌داد این افراد دارای سوابق متعددی هم در بخش سرقت و هم در بخش قتل و هم در بخش نزاع و درگیری و شرارت بوده‌اند.

با وجود این سرنخ موضوع توسط همکاران ما در آگاهی مشخص می‌شود و بلافاصله اقدمات اطلاعاتی و فنی خودشان را درجهت شناسایی قاتلین و کسانی‌که در پشت صحنه این قتل را مدیریت کرده‌اند، به کار می‌بندند.

کریمی خاطرنشان کرد: در صحنه جرم هیچ گونه رد و نشانی از قاتلان وجود نداشت‌. بنابراین برای بدست آوردن اطلاعات در این زمینه پیشینه مقتولان در پلیس آگاهی بررسی شد. بررسی‌ها نشان داد که مقتولان دارای پیشینه سرقت، شرارت و … بودند. با توجه به اطلاعات شاهدان و سرنخ‌های به دست آمده مشخص شد که چند تن از این افراد در تهران ساکن شده‌اند.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌رضوی تصریح کرد: پس از ورود این باند از تهران به استان دو تن از آن‌ها را در ۴۸ ساعت گذشته که افراد اصلی این اتفاق بودند در یکی از شهرستان‌های پیرامون مشهد حضور داشتند و مسلح بودند دستگیر شدند. در راستای اعتراف آن‌ها، ۲۴ ساعت بعد سه تن دیگر از افراد این باند بازداشت شدند که ضارب اصلی و راننده جزو آن‌ها بود.

وی توضیح داد: ضارب اصلی در اعترافات خود توضیح داد که در سال ۸۴ در یکی از شهرستان‌های استان سرقت مسلحانه از یک طلافروشی کرده است. پس از این اتفاق دستگیر شده و پس از آزای از زندان در سال ۹۲ در یکی از شهرستا‌ن‌ تربت جام مرتکب به قتل شده است. بررسی‌ها در همان ابتدا نشان داد که رویداد پیش آمده امنیتی و تروریستی نبوده، بلکه موضوع اخلاقی و سرقت و کینه‌توزی بوده است.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌رضوی تشریح کرد: یکی از سرنخ‌هایی که باعث دستگیری این افراد شد، موضوع قتل قاسم‌آباد در سال گذشته بوده است. در واقع یکی از قاتلان دستگیر شده برادر فرد کشته شده در قاسم‌آباد بوده که برای انتقام دست به این کار زده است.

کریمی در رابطه با سلاح‌های به کار گرفته شده ادامه داد: سه قبضه سلاح کلاشینکف و شکاری به همراه سه دستگاه خودرو که در صحنه جرم استفاده شده بود، کشف شد. باید توجه داشت که مبادی ورودی دسترسی به سلاح گرم در کشور وجود دارد. استان خراسان از لحاظ وسعت گسترده است و دارای شرایط خاصی است که امکان ورورد غیرقانونی سلاح را به همراه دارد.

ماجرای این جنایت هولناک از آن جا آغاز شد که سرنشینان یک دستگاه پراید سفیدرنگ در چهارراه امامیه مشهد در حال پیاده شدن از خودرو بودند که پراید دیگری در همان محل توقف کرد. در همین هنگام، ناگهان صدای شلیک گلوله ای ساچمه ای از سلاح وینچستر، آرامش منطقه را به هم ریخت.

 

ماجرای قتل قاسم‌آباد

جوانی که وینچستر را در دست می فشرد به سوی راننده 34 ساله پراید سفیدرنگ شلیک کرد و تعداد زیادی گلوله روی سر و صورت و قفسه سینه راننده جوان نشست. دو سرنشین دیگر پراید که از خودرو پیاده شده و با دیدن مهاجمان پا به فرار گذاشته بودند،بعد از ماجرا دوباره به صحنه حادثه بازگشتند.

با گزارش این حادثه به مراکز امدادی، بلافاصله نیروهای انتظامی و اورژانس وارد عمل شدند و در حالی که سه مهاجم ناشناس از محل گریخته بودند، پیکر راننده 34 ساله به یکی از مراکز درمانی منطقه قاسم آباد انتقال یافت اما او به دلیل شدت خونریزی و اصابت گلوله های متعدد ساچمه ای، جان خود را از دست داد.

دقایقی بعد، ماجرای این جنایت هولناک که به شیوه گانگسترهای غربی انجام شده بود، توسط ماموران انتظامی به قاضی ویژه قتل عمد مشهد گزارش شد. عقربه های ساعت حدود 22 شب را نشان می داد که قاضی «کاظم میرزایی» به همراه کارآگاهان اداره جنایی و عوامل بررسی صحنه جرم، عازم مرکز درمانی شدند.

بررسی های مقدماتی حاکی از آن بود که مقتول «ح-س» نام دارد که به دلیل اصابت گلوله به نواحی سر و صورت و قفسه سینه جان باخته است.

این گونه بود که تحقیقات شبانه مقام قضایی و کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی به چهارراه امامیه مشهد کشیده شد. یکی از شاهدان حادثه از شلیک با سلاح جنگی نیز خبر داد و گفت: وقتی پراید مهاجمان متوقف شد، دو نفر از آن بیرون آمدند که یکی از آن ها سلاح وینچستر داشت و با آن شلیک می کرد ولی فرد دیگری نیز که سلاح کلت کمری را در دست می فشرد، از داخل فضای سبز بیرون آمد و بی هدف دو گلوله دیگر شلیک کرد.

در همین حال «قاضی میرزایی» دستور بازرسی خودروی خون آلود را صادر کرد و کارآگاهان برای یافتن سرنخی از ماجرای این جنایت هولناک به جست و جو پرداختند تا این که شمشیر و چماقی بزرگ در کنار جسد راننده خودرو پیدا شد. بدین ترتیب بررسی های کارآگاهان به شیوه دیگری ادامه یافت چرا که احتمال آشنایی و خصومت قبلی بین مهاجمان و سرنشینان پراید سفید رنگ قوت گرفت.

در حالی که تحقیقات مقام قضایی و کارآگاهان به بامداد روز بعد کشیده شده بود، قاضی میرزایی دستور احضار دو تن از همراهان مقتول را صادر کرد و بدین ترتیب «ش-س» (برادر مقتول) و دوست وی که از سرنشینان پراید بودند برای پاره ای توضیحات به مقر پلیس آگاهی خراسان رضوی هدایت شدند.

«ش» در بازجویی ها گفت: من و برادرم (مقتول) و یکی از دوستانمان سوار بر پراید به منطقه قاسم آباد رفتیم تا یکی از دوستانمان را ملاقات کنیم. در حالی که من و دوستم از خودرو پیاده می شدیم، ناگهان یکی از مهاجمان را که به طرف ما می آمد شناختم و فریاد زدم فرار کنید! برادرم داخل خودرو بود، من به داخل کوچه ای در همان منطقه گریختم ولی با شنیدن صدای گلوله متوقف شدم و به محل بازگشتم که با پیکر غرق در خون برادرم روبه رو شدم. این جوان درباره چگونگی ماجرای شلیک مهاجمان ناشناس نیز گفت: حدود سه روز قبل، آن ها به سوی من در بولوار آزادی شلیک کرده بودند. آن روز من با زنی قرار داشتم زیرا آن زن پیشنهاد کرده بود به همراه او به شمال بروم! ولی وقتی به محل قرار رفتم، افرادی به سوی من تیراندازی کردند!

سرنشین دیگر پراید نیز گفت: لحظه درگیری، من از خودرو پراید پیاده شدم و به سمت نانوایی در همان محل رفتم که ناگهان مهاجمان شلیک کردند! به دنبال اظهارات این دو جوان، روند تحقیقات به سوی زنی کشیده شد که ردپای او در این پرونده به چشم می‌خورد.

بررسی های بیشتر در این باره مشخص کرد زن مورد ادعای «ش» قبل از وی با فرد دیگری آشنا بوده که گفته می شود آن مرد دستور «زهرچشم گیری» از «ش» را صادر کرده است. بنا بر این گزارش، سرنخ های پلیسی کارآگاهان با راهنمایی های قاضی میرزایی به مردی زندانی رسید که برخی ادعاها نشان می داد آن مرد زندانی، همان فرد ناشناس است که دستور «زهرچشم گرفتن» را صادر کرده است.

انتهای خبر/مرجان فرهمند

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *