اختصاص سهم بیشتر صندوق توسعه ملی از نقاط قوت بودجه 97 است

نماینده مردم شهرستان‌های نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: اختصاص سهم بیشتری از درآمدها به صندوق توسعه ملی، نسبت به بودجه‌های پیشین، از نقاط قوت لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال 97 است.

حمید گرمابی افزود: بر اساس لایحه بودجه 97، دولت 32 درصد از درآمد نفت را به صندوق توسعه ملی اختصاص داده تا جبرانی برای سال‌های گذشته باشد.

وی با تقدیر از ارائه به موقع لایحه بودجه امسال توسط دولت به مجلس، یکی از تفاوت‌های لایحه بودجه سال 97 با بودجه سالهای پیش را شفافیت آن و تخصیص بودجه بر مبنای عملکرد ادارات و سازمان‌ها عنوان کرد.

این نماینده مجلس گفت: دستگاهها در ازای دریافت بودجه باید برنامه و عملکرد روشن و مشخصی داشته باشند در غیر این صورت بودجه‌ شان کاهش می‌یابد که این رویکرد درست در بودجه‌های پیشین رعایت نمی شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: بودجه برخی وزارتخانه‌ها مانند صنعت، معدن و تجارت؛ نیرو و وزارت نفت بر خلاف سال‌های گذشته کاهش یافته که نقطه مثبتی در بودجه 97 است زیرا دولت عادت کرده بود هر سال بودجه‌ها را تورمی افزایش دهد.

گرمابی افزود: طبق پیش بینی دولت، درآمد حاصل از مالیات در لایحه بودجه 1397 افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته و حال آنکه دولت باید به جای افزایش مالیات، تعداد مالیات دهندگان و کسانی را که به نحوی فرار مالیاتی دارند شناسایی کرده و چتر مالیاتی اش را گسترده تر کند.

وی اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم به سوی اقتصاد آزاد حرکت کنیم شرکت‌های دولتی باید به سمت خصوصی شدن بروند و سهمشان از بودجه کمتر شود.

وی افزایش ناگهانی عوارض خروج از کشور را برای اشخاصی که سفرهای ضروری یا تجاری دارند مشکل ساز خواند و افزود: دولت با نمایندگان مجلس درباره قطع یارانه گروهی از یارانه بگیران رایزنی‌هایی انجام داده و نمایندگان هم موافق هستند به شرط اینکه این اقدام کنترل شده باشد.

این نماینده مجلس گفت: پیش بینی شده یارانه دهک‌های بالای جامعه که مبلغ یارانه تاثیری در زندگی شان ندارد قطع و صرف کمک بیشتر به اقشار محروم شود.

 

 

منبع: ایرنا

image_print
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *