چطور «کمبود پزشک» جان پزشکان را می‌گیرد؟

کمبود پزشک در کشور و به تبع آن، فشار کاری زیاد بر روی پزشکان امروز باعث فرسودگی کادر درمان و شهادت مدافعان سلامت می‌شود.

مدافعان سلامت در ایام عزاداری محرم با عشق و روحیه‌ وصف ناشدنی در مراکز درمانی به مبارزه با ویروس کرونا می‌پردازند و امسال متفاوت‌ترین روزهای محرم را تجربه می‌کنند؛ از طرفی عزادار سید و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (علیه السلام) هستند و از طرفی دیگر در غم از دست دادن یاران شهید مدافع سلامتشان به سوگ نشسته‎اند.

به گزارش «صبح امروز» و به نقل از فارس، شاید بتوان گفت از اسفند ماه سال گذشته تا به امروز، سخت‎ترین روزهای ممکن برای کادر درمان و به خصوص پزشکان و پرستاران سپری شده است. تنها پنج روز پس از گسترش ویروس کرونا در کشور، پرستار بیمارستان میلاد لاهیجان به شهادت رسید و شهادت شهیده نرجس خانعلیزاده به عنوان اولین شهید مدافع سلامت، کادر درمان و عموم مردم را بهت زده کرد. فشار کاری پزشکان در این روزها تا حدی بالا بود که 15 روز پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم از فشار کاری زیاد و به آستانه رسیدن تحمل کادر درمان خبر داد.

آمار فوتی‌های کادر درمان در ایران

طبق آمار سازمان نظام پزشکی تا‌کنون، 164 نفر از کادر درمانی کشور در راه مقابله با ویروس کرونا با ایثار و فداکاری فراوان به شهادت رسیده‎اند که 60 نفر از این شهدا، پزشک بودند. به گفته جهانپور، سخنگوی سابق وزارت بهداشت: «تعداد زیادی، پزشک متخصص و اساتیدی مثل دکتر پیروی که سابقا ریاست دانشگاه علوم پزشکی بودند را از دست دادیم، در یکی از بیمارستان ها همزمان ۲۱۰ نفر از پرسنل به علت ابتلا به کرونا به مرخصی استعلاجی رفتند».

از سوی دیگر پس از گذشت دو ماه از شیوع کرونا؛ حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در یک نشست خبری، با بیان این‌که آمار مثبت ابتلا به ویروس کوویدـ ۱۹ در هرمزگان با یک شیب مشخص رو به افزایش است، گفت: «اکنون با کمبود شدید پزشک و کادر بهداشتی به‌ویژه در روستاها روبه‌رو هستیم. همچنین در بیمارستان‌های استان نیز با کمبود پرستار هم مواجه هستیم».

کمبود پزشک در مناطق محروم

در همین بازه زمانی آریان‌پور نماینده مردم شرق گلستان افزود: متأسفانه در مورد حضور نیروی متخصص نیز شرایط خوبی در شرق استان نداریم؛ طوری که 70 درصد پزشکان متخصص و فوق تخصص در مرکز استان و شهرهای غربی فعالیت می‌کنند و این موضوع برای سلامت مردم منطقه نگران کننده است. در مکاتبه با معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار توزیع عادلانه نیروی متخصص برای خدمت به مردم محروم منطقه شده‌ایم و در همین رابطه قول‌هایی هم گرفته‌ایم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از خدمات درمانگران در دوران کرونایی کشور قدردانی کرد و گفت: بر اساس استاندارد جهانی هر یکهزار نفر جمعیت، چهار پرستار یا به ازای هر یک تخت فعال باید سه پرستار وجود داشته باشد و این امکان در کشور ما فراهم نیست. مسئولان باید به پاس ایثارگری‌های پرستاران ضمن انجام پرداختی بموقع حقوق پرستاران برای امنیت شغلی پرستاران شرکتی و غیره اقدام کنند.

حافظان سلامت شرایط مساعدی ندارند

همچنین علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به خستگی کادر درمان و حبس پزشکان و پرستاران در بیمارستان‎ها، گفت: بالا بودن آمار ابتلای کادر درمانی به ویروس کرونا حکایت از این دارد که حافظان سلامت مردم در شرایط مساعدی قرار ندارند. ارتباط مستمر پرستاران و پزشکان با بیماران مبتلا به کووید-19 آنها را در معرض غلظت بالایی از ویروس کرونا قرار داده است و همین مسأله سطح درگیری و ابتلا را در بین کادر درمان، بالا می برد.

به گفته زالی، در پیک اول که شروع بیماری بود، تجهیزات حفاظتی به اندازه مکفی در بیمارستان ها توزیع نشده بود، طبیعتا جامعه پزشکی هم آموزش‌های لازم را در زمینه مقابله با اپیدمی و نحوه ابتلا به بیماری و حفاظت عمومی ندیده بودند. اما در حال حاضر به رغم اینکه وسایل حفاظت فردی در دسترس است و آموزش های لازم دیده شده و تجربه گروه های پزشکی هم افزایش پیدا کرده است اما میزان ابتلا به چند دلیل بالاتر است.

زالی ادامه داد: مهم‌ترین دلیلش این است که فرایند خستگی مزمن تیم پزشکی که یک مسئله غیرقابل اجتناب است، موجب شده سطح دفاعی و ایمنی افراد کاهش پیدا کند. طبیعتا وقتی افراد  خسته‌تر می‌شوند و انگیزه‌هایشان کمرنگ می‌شود از نظر سیستم ایمنی بدن در معرض خطر بیشتری قرار می گیرد. سطح بالای خستگی و فرسایشی بودن بیماری کووید ۱۹ موجب شده انگیزه‌های افراد برای استفاده از وسایل حفاظتی کاهش پیدا کند.

وی گفت: مطالعه میدانی در سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران نشان می‌دهد ۲۳ درصد گروه‌های پرستاری و پشتیبانی بیمارستان‌ها به رغم وجود وسایل حفاظتی در مراکز درمان به اندازه کافی از این وسایل استفاده نکرده بودند. در جامعه پزشکی این عدد حدود ۱۲ تا ۱۸ درصد است. به این دلیل که پوشیدن لباس‌های کاور در فضای گرم و با تهویه نامناسب بیمارستان‌ها کاری سخت است.

کمبود پزشک از عوامل تعداد بالای شهدای سلامت

در ابتدای شیوع بیماری کووید-19 در کشور، نبود تجهیزات محافظتی و یا ابتلا در مکان‌های عمومی، دلیل بالا بودن تعداد شهدای سلامت عنوان می‌شد اما با گذشت زمان و تجهیز بیمارستان‌ها و کادر درمان، این آمار بهبودی نیافت، به نظر می‌رسد بالا بودن فشار کاری پزشکان یکی از مهمترین دلایل بالا بودن آمار شهدای سلامت است؛ در همین رابطه دکتر محمد مهدی زمانی، متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه و درد، در صفحه شخصی خود از نبود پزشک جایگزین در بیمارستان‌ها و فشارکاری بالا، گلایه کرد، همچنین از احتمال کناره گیری و استعفای کادر درمان به دلیل نبود کادر جایگزین و کمبود پزشک در آینده نزدیک خبر داد.

در روایتی دیگر هدی غلامی، سرپرستار بخش اورژانس بیمارستان ثامن‌الائمه (علیه السلام) گفت : «یک هفته از شیوع بیماری نگذشته بود که تعداد بیماران از حد پیش‌بینی ما فراتر رفت، کم‌کم پرسنل بیمارستان درگیر بیماری شدند. دو هفته بعد پزشکان و کادر درمان یکی‌یکی از چرخه خدمت کنار گذاشته شدند و ما با کمبود شدید نیرونی انسانی مواجه شدیم. فشار کاری مضاعف باعث شد تا کادر درمانی شیفت‌های بیشتری سرکارشان بمانند. بر هم خوردن نظم کاری سیستم ایمنی‌ کارکنان کادر درمانی را تحت تاثیر قرار داد و تعداد ابتلا در بین همکاران هم به طور غیرمعمول بالا رفت».

شیوع کرونا زنگ خطر افزایش سرانه پزشک در کشور

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در کشور ما ایران به ازای هر 1000 نفر فقط یک و نیم پزشک وجود دارد و رتبه‌ شاخص سرانه‌ پزشک در ایران در جایگاه 87 جهان است. در واقع 86 کشور جهان نسبت به ایران در جایگاه بهتری قرار دارند. همچنین در بین 25 کشور آسیای میانه و غرب آسیا، ایران در جایگاه بیستم از نظر سرانه پزشک و همتراز کشورهایی همچون سوریه، مالزی، تونس قرار دارد.

در این راستا جهانپور سخنگوی سابق وزارت بهداشت با اشاره به کمبود شدید کادر درمانی و پزشک برای مقابله با کرونا گفت: «در سال های اخیر هم کمبود پزشک و هم کمبود پرستار داریم و سیاست های وزارت بهداشت به سمت این بوده که تعداد بیشتری پزشک و پرستار را هم تربیت و هم جذب کند».

افزایش 60 درصدی ظرفیت‌ها

در همین راستا علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت توزیع نامناسب پزشکان را یکی از علل کمبود پزشک در برخی مناطق کشور دانست و افزود: در خصوص افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی گفت: منطقی کردن و مستند کردن پذیرش و ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی، بر اساس معیارها و تأمین منابع و نیروی انسانی است. ممکن است متقاضی برخی رشته ها زیاد باشد، به دلیل اینکه جذابیت برخی رشته‌های دیگر کم شده و اگر وضعیت شغلی سایر رشته‌ها رونق بگیرد متقاضیان این رشته‌ها حتما کاهش پیدا می‌کنند؛ ظرفیت رشته‌های پزشکی حدود 60 درصد افزایش پیدا کرده است و اثرات آن طی سال های آتی ملاحظه خواهد شد و اثرات آن از دوسال دیگر مشاهده می شود.

حق دوست تأکید کرد: در شهرهای بزرگ و شهرهای متوسط انباشت پزشک عمومی داریم و در مناطقی هم کمبود پزشک داریم، به کارگیری و تأمین منابع، برای جذب پزشکان باید مد نظر قرار گیرد، از سویی می بینیم که کمبود پرستار داریم و پرستار بیکار هم داریم؛ آموزش باید جزئی از بسته اصلاحی در زمینه تربیت پزشکان باشد.

هرچند به گفته مسؤولان وزارت بهداشت طی سال‌های اخیر ظرفیت برخی رشته‌های پزشکی افزایش داشته است اما نباید از این موضوع غافل شد که غافل ماندن وزارت بهداشت برای تربیت پزشکان طی سال‌های اخیر و بی توجهی به افزایش زیرساخت‌های آموزشی دانشگاه‌ها یکی از دلایلی است که امروز شاهد فشار بیش از حد به کادر درمان و فرسودگی آنها هستیم؛ تعداد پایین پزشکان موجب شده تا فشار کاری بسیار زیادی متوجه کادر پزشکی کشور باشد، از سویی شیوع بیماری کرونا زنگ خطر آسیب پذیری نظام سلامت از کمبود پزشک را به صدا درآورد. با توجه به لزوم آمادگی نظام سلامت برای مقابله با بحران‌های احتمالی بعدی، ضرورت تربیت پزشکان و همچنین افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‎شود.

image_print
858 پاسخ
 1. Zemits machine
  Zemits machine گفته:

  Thanks for the thoughts you are giving on this blog. Another thing I would really like to say is the fact getting hold of duplicates of your credit profile in order to check accuracy of each and every detail will be the first activity you have to execute in credit score improvement. You are looking to clear your credit history from harmful details mistakes that screw up your credit score.

  پاسخ
 2. Garden House
  Garden House گفته:

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks!

  پاسخ
 3. rapid prototyping services
  rapid prototyping services گفته:

  Thanks for your interesting article. One other problem is that mesothelioma is generally brought on by the breathing of fibers from mesothelioma, which is a carcinogenic material. It is commonly seen among personnel in the structure industry who have long experience of asbestos. It’s also caused by living in asbestos protected buildings for years of time, Genetic makeup plays an important role, and some people are more vulnerable for the risk than others.

  پاسخ
 4. bokep indo
  bokep indo گفته:

  I do enjoy the manner in which you have presented this particular concern and it does present me some fodder for consideration. Nevertheless, because of what precisely I have observed, I just hope as the feed-back stack on that men and women stay on point and not get started upon a tirade associated with some other news du jour. Still, thank you for this superb point and whilst I do not agree with this in totality, I value your perspective.

  پاسخ
 5. kontol kuda
  kontol kuda گفته:

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

  پاسخ
 6. bokep indo
  bokep indo گفته:

  Thanks for discussing your ideas in this article. The other matter is that when a problem develops with a personal computer motherboard, persons should not have some risk connected with repairing the item themselves for if it is not done right it can lead to permanent damage to all the laptop. It is almost always safe just to approach any dealer of any laptop for that repair of the motherboard. They have technicians who definitely have an know-how in dealing with mobile computer motherboard issues and can make the right diagnosis and perform repairs.

  پاسخ
 7. free crypto casino
  free crypto casino گفته:

  Great ? I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

  پاسخ
 8. berlin medyum
  berlin medyum گفته:

  Almanya medyum haluk hoca sizlere 40 yıldır medyumluk hizmeti veriyor, Medyum haluk hocamızın hazırladığı çalışmalar ise berlin medyum papaz büyüsü, Konularında en iyi sonuç ve kısa sürede yüzde yüz için bizleri tercih ediniz. İletişim: +49 157 59456087

  پاسخ
 9. Cortexi Review
  Cortexi Review گفته:

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

  پاسخ
 10. Cortexi Review
  Cortexi Review گفته:

  Hi, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, would check this? IE still is the market leader and a big portion of people will miss your magnificent writing due to this problem.

  پاسخ
 11. situs bokep
  situs bokep گفته:

  hello!,I really like your writing very so much! proportion we communicate more about your post on AOL? I need an expert on this house to unravel my problem. Maybe that is you! Having a look forward to see you.

  پاسخ
 12. video porno
  video porno گفته:

  Thanks for another informative website. Where else could I get that kind of information written in such a perfect way? I’ve a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such info.

  پاسخ
 13. click
  click گفته:

  You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

  پاسخ
 14. bokep jepang
  bokep jepang گفته:

  Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

  پاسخ
 15. situs porno
  situs porno گفته:

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Fantastic work!

  پاسخ
 16. link bokep
  link bokep گفته:

  One thing is that when you are searching for a education loan you may find that you’ll want a co-signer. There are many cases where this is correct because you will find that you do not have a past credit rating so the bank will require that you have someone cosign the credit for you. Great post.

  پاسخ
 17. situs bokep
  situs bokep گفته:

  I am grateful for your post. I would really like to comment that the price of car insurance varies greatly from one plan to another, since there are so many different facets which give rise to the overall cost. For instance, the make and model of the vehicle will have an enormous bearing on the fee. A reliable old family automobile will have a lower priced premium compared to a flashy fancy car.

  پاسخ