ستار اورکی

گفتگو با آهنگساز راه یافته به آکادمی جهانی؛

کرسی داوری موسیقی ایران در اسکار

سرویس فرهنگ /ایران در طول تاریخ همواره مهد رشد افرادی بوده است که در عرصه های بین المللی درخشیده و با اقدامات خود در هر زمینه‌ای افتخار آفرینی برای هم میهنان خود به همراه داشته‌اند. بی شک «ستار اورکی» آهنگساز و تنظیم‌کننده ایرانی یکی از این افراد  است، که فعالیت هنری خود را به صورت حرفه‌ای از سال ۱۳۶۹ آغاز نموده است.

به گزارش روزنامه «صبح امروز»، وی کارنامه موفقی برای آهنگسازی در بیش از 80 فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی مانند مردی بدون سایه، ریسمان باز، ویلایی‌ها، دربند، فیلشاه و خانه‌ای در خیابان چهل و یکم  را دارد که برخی از این آثار جوایزی در داخل و خارج از ایران نیز کسب کرده‌اند. جایزه بهترین موسیقی از جشنواره مدیترانه‌ای کن، جشنواره سانتیاگو شیلی و جشنواره مثلث طلایی هند برای فیلم «بچه‌ای با جوراب قرمز» از این قبیل جوایز است. وی اخیرا نیز پس از سریال «پدر» این بار در همکاری مجدد با حامد عنقا و بهرنگ توفیقی موسیقی متن «آقازاده» را می‌سازد.

اورکی تاکنون با خوانندگانی مطرحی چون علیرضا قربانی، محمد اصفهانی، سالار عقیلی، محمد معتمدی، رضا یزدانی، حمیدرضا حامی و نیما مسیحا نیز برای ساخت موسیقی همکاری داشته‌است.

از مهم‌ترین کارهای او می‌توان به آهنگسازی برای فیلم‌های برنده جایزه اسکار یعنی «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده»، به کارگردانی اصغر فرهادی اشاره کرد که نقش به سزای در دیده شدن هنر و آثارش در سطح جهانی داشت که سرانجام به دعوت از او برای حضور در آکادمی اسکار ختم شد.

دعوت برای حضور در آکادمی اسکار

ستار اورکی با اشاره به اینکه هر ساله بر تعداد اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی افزوده می‌شود به ایسنا گفت: دعوت از اعضای جدید برای آکادمی اسکار دارای سلسله مراتب خاصی است. به این صورت که نامزد دریافت اسکار شده باشید یا خودتان یا فیلمی که در آن حضور داشته‌اید، برنده اسکار شده باشد. من نیز به دلیل برگزیده شدن دو فیلم آقای اصغر فرهادی در جایزه اسکار توانستم به این آکادمی راه پیدا کنم. همچنین زمانی که فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه اسکار شد، موسیقی آن در سالن دالبی اسکار ( این سالن از سال ۲۰۰۲ میزبان مراسم اسکار است) توسط آهنگساز هالیوود ـ جیمز هورنر ـ اجرا و رهبری شد؛ البته فیلم‌های دیگری که ساخت موسیقی آنها را برعهده داشته‌ام نیز در جشنواره‌های بین‌المللی پذیرفته شده‌اند.

من به دلیل برگزیده شدن دو فیلم آقای اصغر فرهادی در جایزه اسکار توانستم به این آکادمی راه پیدا کنم. زمانی که فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه اسکار شد، موسیقی آن در سالن دالبی اسکار توسط آهنگساز هالیوود ـ جیمز هورنر ـ اجرا و رهبری شد

وی در ارتباط با نحوه همکاری با آکادمی اسکار بیان کرد: همکاری‌ام با آکادمی از امسال به صورت دائمی خواهد بود و همیشه یک رأی برای داوری فیلم‌هایی که هر ساله به جشنواره ارسال می‌شوند، خواهم داشت. باید فیلم‌هایی را که برای شرکت در اسکار فرستاده می‌شوند، دنبال کنم که اصولا خود جشنواره آثار را برای داورها ارسال می‌کند.

اشل موسیقی فیلم ایران استانداردهای خود را دارد

این آهنگساز موفق درباره جایگاه موسیقی فیلم ایران در جهان اظهار کرد: جدا از نداشتن ابزارهای خاص، استودیوهای بسیار درجه یک، نوازنده‌های خوب و حمایت‌هایی که از آهنگسازان فیلم‌های بزرگ می‌شود، آهنگسازهای بسیار خوبی داریم و اشل موسیقی فیلم ایران در مقیاس جهانی استاندارهای خاص خود را دارد

وی در ارتباط با چشم‌انداز حضور آهنگسازان ایرانی در عرصه های جهانی اذعان داشت: حضور من به عنوان آهنگساز در آکادمی اسکار می‌تواند فرصتی برای برقراری ارتباطات جدید در عرصه جهانی باشد. به عنوان اولین آهنگساز ایرانی می‌توانم ارتباطات و همکاری‌هایی را در فضاهای بین‌المللی داشته باشم و کارهای بیشتری را به سرانجام برسانم.

سینمای این مملکت را دوست دارم

اورکی ادامه داد: برنامه دارم با پروژه‌های خارجی کار کنم ولی هیچ گاه سینمای کشور را ترک نخواهم کرد. زیرا کشورم و سینمای این مملکت را دوست دارم و فکر کنم زود است که بخواهم شانه خالی کنم و نباشم. به هر حال وظایفی دارم که باید انجام بدهم.

وی در پایان بندی صحبت‌هایش با اشاره به شرایط حاضر کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا توضیح داد: بحرانی که در آن قرار گرفته‌ایم در کل ابعاد سینمای ما تأثیرات منفی داشته است. ما هم دورادور کارهای خود را با وسواس و ترس انجام می‌دهیم ولی خیلی کم کارتر از سال قبل شده‌ایم؛ چون خیلی از آثاری که باید ساخته می‌شدند، ساخته نشدند و منتظر هستند که چه خواهد شد؟ من هم همانند دیگر دوستان چندین ماه است که کار نکرده‌ام.

image_print
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *