shampoo

یک مشهدی دیگر در آستان قدس

روز شنبه سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت که قرار است سید ابراهیم رئیسی به جای آملی لاریجانی سکان دار قوه قضائیه شود. حسن نوروزی گفت: «با توجه به اینکه آقای رئیسی قرار است به جای آقای آملی لاریجانی سکاندار قوه قضائیه شود و ما متوجه شدیم که ایشان نظر خاصی در مورد قانون شورا‌های حل اختلاف دارند، لذا مجبور شدیم این قانون را یک سال تمدید کنیم که موقتا اجرایی شود و قول می‌دهیم بعد از 6 ماه قانون دائمی را به صحن مجلس بیاوریم.»

پیشتر رسانه‌ها گمانه زنی‌هایی درباره ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه مطرح کرده بودند، اما تائید نشده بود. اوایل دی ماه رئیسی در واکنش به احتمال انتصابش به‌عنوان رئیس قوه قضائیه گفت: «از همان‌هایی که این خبر را منتشر کرده‌اند، بپرسید.»

همچنین تولیت آستان قدس رضوی در مواجهه با پرسش خبرنگاران که از او درباره مطرح شدن شایعه رفتنش از آستان قدس رضوی به قوه قضائیه که در حاشیه آیین عملیات اجرائی شهرک علم و فن‌آوری عالم آل‌محمد عنوان شد، گفته بود: «در حال حاضر مشغول خدمت‌رسانی در آستان قدس رضوی هستم و هیچ حسی جز خدمت در این بارگاه مقدس ندارم.»

اخیرا هم حجت الاسلام و المسلمین «غلامحسین محسنی اژه‌ای» معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه در این خصوص گفته است: “رئیس جدید قوه قضائیه انشاءالله تا پایان امسال و قبل از آغاز سال جدید معرفی می‌شود و کار خود را آغاز می‌کند.” او در خصوص چهره‌ای که این مسئولیت را بر عهده خواهد داشت هم عنوان کرده است: «تا پایان سال زیاد نمانده و انشالله معرفی می‌شود.»

چندی پیش نیز حجت الاسلام والمسلمین «جعفر منتظری» دادستان کل کشور به عنوان اولین مقام قضایی به خبر انتصاب حجت الاسلام والمسلمین «سید ابراهیم رئیسی» به ریاست قوه قضائیه واکنش نشان داد. دادستان کل کشور در حاشیه نشست حقوقی کاربردی، در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا خبر تعیین حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه ـ که این روز‌ها در فضای مجازی منتشر شده ـ حقیقت دارد؟ گفت: “فعلا فضای مجازی است.”

ابراهیم رئیسی متولد سال 1339 است. این روحانی 58 ساله نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1396 بود، اما از رقیب اصلی خود، حسن روحانی شکست خورد. او از اسفند سال 1394 تولیت آستان قدس رضوی را با حکم رهبر انقلاب بر عهده گرفت. پیش از آن ابراهیم رئیسی سابقه معاون اولی قوه قضائیه و دادستانی کل کشور را در کارنامه خود داشت. آخرین گزارش‌ها از این حکایت دارد که حکم رئیسی در هفته‌های اخیر صادر می‌شود و مراسم معارفه او 18 اسفندماه برگزار می‌گردد. البته این خبر تاکنون تائید نشده است.

پس از قطعی شدن ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه حالا سوال مهم دیگری مطرح است و آن این است که چه کسی جانشین او در آستان قدس می‌گردد؟ آستان قدس جدای از این که یک نهاد دینی مهم است، یک بنگاه اقتصادی عظیم نیز به حساب می‌آید.

چندی پیش برخی رسانه‌ها از احتمال انتصاب حجت‌الاسلام علی محمدی سیرت، رئیس سابق سازمان اوقاف و امور خیریه به ریاست آستان قدس رضوی خبر دادند. اما ظاهرا فردی دیگر قرار است به این جایگاه مهم برسد.

گفته می‌شود احمد مروی جانشین ابراهیم رئیسی در آستان قدس می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری است. او متولد سال 1337 در شهر مشهد است. او پس از گذراندن دروس حوزوی از اواخر سال ۱۳۶۸ در دفتر مقام معظم رهبری مشغول فعالیت شده است و از همان آغاز دوران رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای به امر ایشان همکاری گسترده‌ای را در قسمت‌های مختلف دفتر رهبری شروع کرده است.

از جمله سوابق او می‌توان به این موارد اشاره کرد:

حضور در دادستانی کل انقلاب از سال 1359 تا 1364

معاون ارتباطات حوزوی دفتر رهبری از سال 1368 تا 1397

مسئول دفتر رهبری در قم از سال 1370 تا 1397

رئیس شورای نمایندگان رهبری در مناطق قومی تا 1397

رئیس ستاد استهلال دفتر رهبری تا 1397

مروی درباره چگونگی آشنایی با رهبر انقلاب و همکاری با ایشان در مصاحبه‌ای چنین گفته است: «من تقریبا از اواخر سال 68 افتخار همکاری در دفتر مقام معظم رهبری را پیدا کردم؛ تقریبا حدود هشت، نه ماه که از دوره رهبری ایشان می‌گذشت. بنده در قم، مشغول درس و کار‌های طلبگی ام بودم که به امر ایشان و با عنایت و نظر مبارک خود ایشان، این افتخار نصیب این حقیر شد که همکاری را در دفتر شروع کنم و در خدمت ایشان باشم. البته قبل از انقلاب هم، از دوره تقریبا نوجوانی خدمت ایشان در مشهد بودیم و ارادت داشتیم. در سخنرانی‌های ایشان در مسجد امام حسن، در مسجد کرامت و جلساتی که در منزلشان داشتند، خدمتشان می‌رسیدیم. ما از همان دوره تقریبا نوجوانی، ارادت به ایشان و ارتباط داشتیم. حتی یادم هست ایشان با مرحوم پدر و مرحوم اخوی ما آشنا بودند و گاهی منزل ما تشریف می‌آوردند و ارتباط، ارادت و آشنایی ما با ایشان تقریبا به سال‌های 52_53  برمی گردد، ولی ارتباط کاریمان تقریبا از اسفند یا بهمن 68 شروع شد که اینجا در معاونت ارتباطات حوزه ای، در خدمت ایشان هستیم.»

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *