1

برنامه‌ریزی برای کلانشهر مشهد در مقیاس ملی و بین‌المللی

استاندار خراسان رضوی بر لزوم برنامه ریزی برای کلانشهر مشهد در مقیاس ملی و بین‌المللی تاکید کرد.

به گزارش صبح امروز، محمدصادق معتمدیان در دیدارِ اعضای منتخب شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه در عین ساماندهی باید از گسترش حاشیه شهر جلوگیری کنیم گفت: با توجه به ظرفیت های بالقوه و بالفعل مشهد مقدس باید برای این کلانشهر در مقیاس ملی و بین المللی برنامه ریزی شود.

وی با تاکید بر لزوم هویت بخشی به حاشیه شهر مشهد افزود: در حوزه مسائل فرهنگی نگاه ما باید نسبت به حاشیه شهر مشهد تغییر کند.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه تاکنون مشکلات و مسئله های شهر مشهد درست و کامل منعکس نشده است، ادامه داد: در این راستا حوزه عمرانی در قالب اولین ماموریت خود، شاخص های ۱۵ گانه حاشیه شهر مشهد را بررسی و احصا کرد.

وی گفت: در کنار همه عقب افتادگی ها و مشکلات حاشیه شهر مشهد، در این مناطق افرادی زندگی می کنند که در بزنگاه ها، کشور و انقلاب را یاری کرده اند.

معتمدیان با اشاره به واگذاری اسناد مالکیت در حاشیه شهر مشهد افزود: در این راستا می توانیم با تعامل بین مدیریت استان و شورای شهر اقدامات خوبی را انجام دهیم البته مردم هم باید در بهسازی و نوسازی حاشیه شهر کمک کنند.

وی با اشاره به طرح تفصیلی شهر مشهد ادامه داد: این طرح با همدلی همه دستگاه های اجرایی، قضایی و تولیت آستان قدس رضوی پس از برگزاری جلسات فشرده، با خرد جمعی و اقناع منطقی پس از ٢٥ سال به سرانجام رسید و در شورای عالی معماری تصویب شد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر به صورت جزیره‌ای و توسط یک دستگاه امکان پذیر نیست و نیازمند تعامل، همکاری و عزم جدی بین مجموعه‌ها هستیم گفت: روش نگهداری معتادان متجاهر باید تغییر کند و مصمم هستیم ظرفیت اردوگاه های استان را به ۹ هزار نفر برسانیم. لذا انتظار داریم شورای شهر نیز به مدیریت استان در این زمینه کمک کند.

وی به سفر سال گذشته رییس سازمان برنامه و بودجه به مشهد اشاره کرد و افزود: نتیجه رایزنی ها در این سفر این شد که در کل کشور همه استان ها یک ردیف حاشیه و فقط شهر مشهد یک ردیف مستقل در بودجه سال ۱۴۰۰ داشته باشد.

معتمدیان ادامه داد: بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی نیز بعد از چند سال بلاتکلیفی با پیگیری های صورت گرفته در شهرک شهید رجایی مشهد معروف به قلعه ساختمان با جمعیت ۱۲۰ هزار نفر ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته اقدامات خوبی برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد انجام شده است گفت: طی چند ماه گذشته سرانه‌های این منطقه را با سرانه‌های سایر نقاط مشهد و میانگین استانی و کشوری تطبیق دادیم و دیدیم که این منطقه در اکثر شاخص‌ها جزو کم‌برخوردارترین مناطق کشور است‌.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه حاشیه شهر مشهد منطقه‌ای دارای ۶۷ محله است، افزود: تاکنون بازدیدها و ارتباطات مردمی خوبی را در این خصوص داشتیم‌ و پس از برگزاری جلسات برنامه جامعی را تدوین کردیم.

وی ادامه داد: انتظار ما این است که با تعامل و انسجام بین ارکان مدیریتی شهر مشهد و استان یک کار ماندگار در حاشیه شهر مشهد انجام شود.

معتمدیان گفت: برای توسعه شهر مشهد نیازمند پشتیبانی ملی هستیم و در این راستا هر چقدر در برنامه‌ها اجماع داشته باشیم، در اجرا راحت‌تر پیش خواهیم رفت.