shampoo

صبح امروز قوانین، فرآیند، آثار و نخوه مواجه با تخلفات ساختمانی را تحلیل می کند:

تخلفات ساختمانی، مرگ تدریجی حقوق شهروندی

نویسنده:مهندس امین جمیلی دشت بیاض

تخلفات ساختمانی اصلی‌ترین ناهنجاری در زیباسازی و از هم گسستگی در چهره شهری است.  با در نظر داشتن عوامل اصلی در رویکرد سازندگان برای انجام تخلفات ساختمانی می توان در حد زیادی از وقوع آن جلوگیری کرد. تخلفات ساختمانی عبارتند از همه بناهای احداثی ساختمانی که از شهرداری محل پروانه ساخت اخذ کرده اند و بدون توجه به قوانین ، مقررات شهرداری و شهرسازی اقدام به احداث بنا کنند یا از مفاد ماخوذه ساختمانی عدول کرده و تغییراتی را در نقشه تصویبی شهرداری از حیث کسر (حذف) یا افزایش بنا ایجاد نمایند.

مرجع رسیدگی به تخلفات ساختمانی، کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری هاست، که مهمترین تخلفات قابل رسیدگی در این کمیسیون عبارتند از تخلفات احداث بنای بدون پروانه، تخلف تراکم اضافی، تجاوز به معابر شهری، تخلف عدم استحکام بنا، تخلف مهندسان ناظر، تغییرکاربری، عدم رعایت اصول فنی و بهداشتی و … و در آخر عدم احداث پارکینگ و غیر قابل استفاده بودن آن است.

با توجه به تمام مباحث مطرح شده، همچنان شاهد تخلفات ساختمانی هستیم که اصلی‌ترین علل آن اقتصادی و اجتماعی است، علل اقتصادی عبارتند از افزایش قیمت زمین، افزایش قیمت مصالح و ساختمان و افزایش راه اندازی صنایع خرد و کلان در اطراف کلانشهرهاست.

نقش کمیسیون ماده 100 در بازدارندگی

آیا در شهر مشهد، کمیسیون ماده ۱۰۰ توانسته نقش بازدارنده ای برای تخلفات ساختمانی ایفا نماید؟ قابل توضیح است که متخلفان ساختمانی با علم به این موضوع که بیشتر آرای کمیسیون به سمت جریمه سوق دارند، در ساختمان سازی تخلف می کنند و مطمئن هستند با توجه به قیمت تمام شده ساخت و مبالغ جریمه و یا حتی با تعلل در پرداخت جریمه برای آنها چندین برابر سود خواهد داشت.

اینگونه تخلفات آثار روانی زیادی بر روی شهروندان و شرایط زندگی شهری می گذارد. سازندگان برای افزایش سود، باعث سیر صعودی قیمت منطقه ای ملک می‌شوند و در نتیجه توان خرید و یا اجاره املاک در سطوح پایین و متوسط جامعه به شدت کاهش می یابد. علل اجتماعی شاملز برنامه دولت ها برای ساماندهی کمبود مسکن، شیوه برخورد شهرداری، فرار از قوانین و مقررات و تخطی از حدود اختیارات قدرت است.

عوارض تخلفات ساختمانی

سرانه های شهری برنامه‌ریزی نشده و کاسته شدن از کمیت و کیفیت خدمات شهری در مناطق شهری، تخلفات تغییر کاربری که عمدتاً از کاربری مسکونی به کاربری تجاری و اداری یا صنعتی و بالعکس است، تغییر در برنامه‌های دسترسی و افزایش بار ترافیکی شهری در محورهای منتهی به محدوده هایی که در آن تغییرات پیش‌بینی نشده و غیر مجاز در نوع استفاده از ساختمان های شهری خواهد شد و در آخر کمبود خدمات شهری، فقر تسهیلات مورد نیاز جمعیت، تغییر کیفیت های فضایی، محیطی، تخریب کاربری‌های فضای سبز و زمین‌های کشاورزی از مهمترین آثار روانی اجتماعی بر روی شهروندان است.

حال سوال اینجاست که آیا شهرداری می‌تواند تخلفات ساختمانی را کنترل کند یا باتوجه به بیشتر بودن هزینه دریافتی در تخلفات نسبت به هزینه دریافتی در پروانه های ساختمانی منبعی است برای کمسب درآمد بیشتر شهرداری ها؟

آیا بهتر نیست شهرداری با منطقی کردن و افزایش حقوق دریافت پروانه ساختمانی و به صفر رساندن نیاز تخلفات بر اساس مناطق مختلف از هر گونه تخلفات ساختمانی که باعث ناهنجاری در شکل ساختمان و خدمات اجتماعی می‌شود، جلوگیری نمایند و سپس با ورود دستگاه های قضایی با عنوان ارتکاب جرم کیفری از هرگونه ناهنجاری جلوگیری شود؟

در آخر پیشنهادها و راهکارهایی اجرایی و عملیاتی که بتواند در جهت کاهش تخلفات ساختمانی در این مناطق شهری عمل نماید، را بررسی میکنیم:

*انجام صحیح وظایف توسط دستگاه های اجرایی اعم از شوراهای شهر و شهرداری ها نسبت به تخلفات ساختمانی.

*کاهش وابستگی شهرداری از کسب درآمد از طریق تخلفات ساختمانی.

*اجرای دستورالعمل های سختگیرانه نسبت به جلوگیری از تخلفات ساختمانی

*عدم وجود تجدید نظر خواهی در احکام صادره از سوی کمیسیون ماده 100 از حکم تخریب به جرایم مالی.

*برخوردار بودن ضمانت اجرایی احکام صادره در کمیسیون ماده ۱۰۰ همانند قوانین دادگاهی و مراجع قضایی

*نظارت دقیق مهندسان ناظر بر ساخت و سازهای شهری

*برخورد قاطع با تخلفات عدم مجوز ساخت و ساز به پیمانکاران و شهروندانی که سابقه تخلف ساختمانی دارند

*در نظر گرفتن برخی معافیت ها و امتیاز ها برای سازندگان سازهای قانونمند

*اطلاع رسانی حقوق شهرسازی به شهروندان و آگاه سازی مردم از نتایج آتی تخلفات

*تجدیدنظر و به روز کردن قوانین ساخت و ساز با نیازهای جامعه

image_print

pishgaman

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *