1

پاسخ شهردار منطقه ثامن به اعتراض تخریب مسجد «هفت در»

دو روز قبل خبری در یکی از رسانه ها مبنی برتخریب یک مسجد  در بافت تاریخی اطراف حرم مطهر رضوی بدون اطلاع اداره کل اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی این بنا منتشر شد  و  قبل از شهر همان روز نیز پژمان فر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی به محل مسجد رفت و تخریب مسجد را بر خلاف شرع و قانون دانست، هم چنین روز گذشته تعدادی از شهروندان در اعتراض به تخریب این مسجد تجمع کردند، هم چنین روز گذشته شهردارمنطقه ثامن با تکذیب برخی از اخبارمنتشرشده در رسانه ها مبنی برتخریب مسجد «هفت در» بدون اطلاع اداره کل اوقاف گفت: این مسجد از سوی اداره کل اوقاف و طی صورت جلسه ای به شهرداری منطقه تحویل داده شده بود.

سید مصطفی نعمتی در این خصوص افزود: طبق قانون وظیفه شهرداری منطقه ثامن و شرکت عمران و مسکن سازان ثامن، اجرای طرح تفصیلی بافت پیرامونی حرم مطهر است.
وی اضافه کرد: یکی از اولویت های این طرح بازگشایی معابراطراف حرم مطهر است که براین اساس چهار خیابان شعاعی به نام های شهدای حج، امیرالمومنین، رضوان و آیت الله طبسی اجرا و شارستان رضوان آنها را به هم متصل می کند.
وی با بیان اینکه بخشی از شارستان رضوی طی 25 سال گذشته احداث شده است اظهارکرد: طی سه سال گذشته نیز بخش دیگری از شارستان از طبرسی تا شیرازی شامل تَپُل محله اجرا و یا درحال اجرا است.
نعمتی تصریح کرد: برای اجرای شارستان ازخیابان طبرسی تا شیرازی حدود 402 پلاک باید تملک می شد که تاکنون نزدیک 400 پلاک به مساحت 55 هزار مترمربع با هزینه ای بالغ بر1600 میلیارد تومان خریداری و تملک شده است.
شهردارمنطقه ثامن با اشاره به اینکه در این محدوده تاکنون دو خط تونل انرژی، دو کانال جمع آوری آبهای سطحی به همراه فضای سبز اجرا شده است خاطرنشان کرد: درحال حاضرشارستان رضوی ازخیابان شیرازی تا تَپُل محله زیر بار ترافیک قراردارد و از تپل محله تا طبرسی نیزدر حال احداث است.
وی ادامه داد: مسجد«هفت در» در مسیر اجرای شارستان رضوی بین تَپُل محله تا طبرسی قرارگرفته و باید برای رفع این موضوع توافقی با اداره کل اوقاف به عنوان متولی انجام می گرفت.
نعمتی گفت: بر این اساس 16 خرداد سال 97 با اداره کل اوقاف توافق شد تا برای تملک این مسجد زمین و پروانه رایگان داده و مسجدی نیز به عنوان معوض ساخته شود.
نعمتی افزود: به غیر از مسجد هفت در، مسجد امام صادق (ع) نیز در مسیر شارستان رضوی قرارداشت لذا طی توافقی که به امضاء شهردار وقت آقای تقی زاده و حجت الاسلام احمد زاده مدیرکل اوقاف استان رسید، مقرر شد تا به جای این دو مسجد یک مسجد با وسعت بیشتر درمحل شارستان 10 احداث شود.
شهردارمنطقه ثامن اضافه کرد: براساس این توافق ساخت مسجد مذکور در محل شارستان 10 به جای مسجد «هفت در» و مسجد امام صادق (ع) آغاز و اکنون از 90 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
وی با بیان اینکه تا کنون درخصوص 18 مسجد میان مجری طرح و اداره کل اوقاف توافق صورت گرفته است اظهارکرد: طی این توافق درقبال این مساجد، مسجدی در محل مناسب به عنوان معوض ساخته شده است.
وی تصریح کرد: 29 شهریور99 با مدیرکل اوقاف جلسه ای برگزار و پس از بازدید از محل مسجد «هفت در» صورت جلسه ای برای تحویل آن به شهرداری منطقه ثامن به امضاء شهردار مشهد و مدیرکل اوقاف رسید.
نعمتی ادامه داد: تحویل مسجد «هفت در» در تاریخ 12 مهرماه 99 به شهرداری منطقه ثامن ابلاغ و 13 مهرماه طی صورت جلسه ای که به امضاء نمایندگان شهرداری ، اوقاف و هیئت امنای مسجد مسجد «هفت در» رسیده است، اموال مسجد تخلیه و مسجد تحویل شهرداری شد.
شهردارمنطقه ثامن افزود: ما نیز برای تسریع در اجرای پروژه شارستان مسجد را درهمان روز تحویل مجری طرح داده و آنها بعد از ظهر همان روز یکشنبه 13 مهرماه جاری اقدام به تخریب آن کرده اند.
وی با بیان اینکه 16 مهرماه اداره کل اوقاف با ارسال نامه ای اعلام کرد که مشاور طرح می گوید که شاید راهی برای نگاه داشتن مسجد «هفت در» پیدا شود اظهارکرد: این موضوع زمانی به شهرداری منطقه ثامن اعلام شد که سه روز قبل از آن مسجد تخریب شده بود که مستندات آن نیز موجود است.
نعمتی افزود: متاسفانه برخی از رسانه ها اعلام کرده اند که روز اربعین مسجد تخریب شده است درحالی که کلیه کارگاه ها در روز اربعین در منطقه ثامن تعطیل بوده اند.
شهردار مشهد با بیان اینکه آمادگی پاسخگویی قانونی را در صورت نیاز داریم، خاطرنشان کرد: به صراحت اعلام می کنم که هیچ اعلامی از سوی مشاور طرح مبنی بر اینکه راهی برای نگهداشتن مسجد «هفت در» در مسیر شارستان رضوی وجود دارد به شهرداری منطقه ثامن نشده است و از سوی دیگر کم شدن عرض شارستان نیز به دلیل ایجاد مشکلات ترافیک مشکلاتی ار ایجاد خواهد کرد.
وی با تاکید براینکه نیت ما تخریب مساجد در بافت پیرامونی حرم مطهر نبوده و نیست افزود: ما تا جایی که امکان داشته مساجد را در بافت پیرامونی حرم مطهر حفظ کرده ایم، به طور مثال مسجد مروی ها با هزینه زیاد، حفظ شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد نعمتی ادامه داد: یکی از افتخارات مدیریت شهری و شورای شهر پنجم ساخت 4600 مترمربع مسجد در بافت پیارمونی حرم مطهر است که این میزان دو برابر 25 سال گذشته است.