پیشگیری از ابتلا به بیماری واجب و زیارت امام رضا(ع) مستحب است

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در شرایط فعلی، پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا واجب است و می‌توان امام رضا(ع) را از راه دور زیارت کرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا جواهری در خصوص اقداماتی که توسط آستان قدس رضوی برای زائران صورت گرفته، اظهار کرد: در شرایط فعلی با توجه به نفوذ و گسترش ویروس منحوس و زیان‌بار کرونا، لازم است تدابیر مناسبی از سوی تولیت آستان قدس رضوی و مدیریت استان خراسان رضوی برای زائران امام رضا(ع) تنظیم شود که آثار این ویروس از بین برود. الحمدالله در آستان قدس رضوی برنامه‌های خوبی برای کنترل و مهار این ویروس در جریان است که شایسته است زائران حرم امام رضا(ع) با این برنامه‌ها همکاری کنند.

توصیه به زیارت از راه دور در شرایط بحرانی

وی با تاکید بر این‌که زیارت امام رضا(ع) مستحب است و پیشگیری از ویروس خطرناک و زیان‌بار واجب است، ادامه داد: می‌توان امام رضا(ع) را از راه دور زیارت کرد و در شرایط خاص از ثواب زیارت از راه دور برخوردار شد. در احادیث شیعه در ارتباط با زیارت از راه دور نیز مطالب روشنگری وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: نقل شده که امام صادق(ع) در ارتباط با زیارت از راه دور برای امام حسین(ع) فرمودند غسل کن و روی بلندی و پشت‌بام برو و با انگشت به سوی قبر امام حسین(ع) اشاره کن و سلام بده و همین‌طور ثواب زیارت را می‌بری. بنابراین علاقه‌مندان به زیارت امام رضا(ع) در شرایط سخت و دشوار فعلی می‌توانند از راه دور و با اشاره به امام رضا(ع) سلام کنند، ایشان را زیارت کنند و از آثار و برکات آن برخوردار شوند.

جواهری خاطرنشان کرد: زیارت از راه دور و با خواندن زیارت‌نامه برای امام رضا(ع) در منزل نیز اجر و پاداش و ثواب خاص خود را دارد و شایسته است مومنان در شرایط فعلی از راه دور به زیارت امام رضا(ع) بپردازند.

وی افزود: ما در اذن دخول زیارت امام رضا(ع) اعتقاد داریم که امام رضا(ع) زنده‌اند و هر جا که ما ایستاده‌ایم ما را می‌بینند، سخن ما را می‌شنوند و جواب سلام ما را می‌دهند. زمانی که توفیق زیارت حضوری و در کنار قبر داریم، به ثواب زیارت حضوری ایشان می‌رسیم؛ اما در شرایطی که زیارت حضوری و در کنار قبر قرار گرفتن مشکلاتی دارد، هرکجا ما بایستیم و قصد زیارت کنیم، ایشان مقام ما را می‌بیند، کلام ما را می‌شنود و جواب سلام ما را می‌دهد. می‌توانیم از خانه خودمان زیارت ایشان را انجام دهیم و لذت مناجات با ایشان را درک کنیم و بفهمیم؛ بنابراین در شرایط بحران سلامت، زیارت از راه دور سفارش می‌شود و قطعا اجر و پاداش مناسب خود را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این‌که اهل‌بیت(ع) بر صحت و سلامتی زائر تاکید دارند، عنوان کرد: همواره اهل‌بیت(ع) و اصحابشان بر حفظ سلامتی تاکید نمودند و عافیت و سلامتی مؤمنان را خواسته‌اند و می‌خواهند. در این شرایط  با توجه به سخنان اهل بیت(ع) می‌توانیم به وظایف خود عمل کنیم.

جواهری اضافه کرد: در این راستا امام علی(ع) می‌فرمایند صحت و سلامتی بهترین نعمت‌هاست؛ پس باید قدر آن را دانست و از هر آنچه آن را به خطر می‌اندازد، پرهیز کرد. پس در این شرایط برای پاسداری از سلامت باید زیارت از راه دور را برگزید. امام جواد(ع) در حدیثی فرمودند عافیت و صحت و سلامتی بهترین عطای الهی است. اگر بهترین عطاست، باید از آن حفاظت شود. امام صادق(ع) نیز فرمودند سلامتی و عافیت نعمت پنهانی است؛ زمانی که هست، فراموش می‌شود و زمانی که مفقود، کم و از بین می‌رود، به یاد انسان می‌آید.

وی افزود: باید توجه کرد که اهل بیت(ع) صحت و سلامتی شیعیان و مومنان و پیروان خود را آرزو و برای سلامتی آنها دعا می‌کنند و پیروان آنان نیز باید به پیشگیری از آلوده شدن به ویروس خطرناک عمل کنند. همچنین امام علی(ع) فرمودند هیچ پوششی زیباتر از سلامتی نیست. باید این لباس زیبا را پاسداری کرد و از آلوده شدن آن پیشگیری نمود.

image_print
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *