1

بسته بندی مناسبِ صنایع دستی، ارزش افزوده ایجاد می‌کند

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: بسته بندی مناسب، ارزش افزوده ای را تولید کنندگان و فروشندگان صنایع دستی ایجاد می کند.

ابوالفضل مکرمی فر در نشست تخصصی بسته بندی و راهکارهای تجاری سازی صنایع دستی که در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: هنرمندان صنایع دستی و فروشندگان باید در فرآیند تولید و فروش علاوه بر تولید و توزیع و فروش بر بسته بندی مناسب نیز تمرکز کنند و برای آثار هنری ارزش بیشتری قائل شوند.

او ادامه داد: اگر صنایع دستی بسته بندی مناسب داشته باشد به عنوان سوغات سفر خریداری و استفاده یمد شود.

مکرمی فر یادآورشد: گردش مالی زائران و گردشگران در خراسان رضوی حدود 15 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که بخش زیادی از این مبلغ می تواند در بخش سوغات صنایع دستی مصرف شود که این مستلزم تجاری سازی و بسته بندی مناسب صنایع دستی است.

وی افزود: با وجود فعالیت چند هزار هنرمند صنایع دستی در استان که پروانه فعالیت و اشتغال به کار از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دریافت کرده اند اما در بازار هنر صنایع دستی مشهد به چشم نمی آید چون بسته بندی مناسبی ندارد.

مکرمی فر به برگزاری استارتاپی در زمینه بسته بندی اشاره کرد و گفت: 3 ایده اصلی که در حوزه بسته بندی در استارتاپ ارائه شد خریداری شد چون خلاء بسته بندی در صنایع دستی مشهود است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: اگر در سنگ های قیمتی بسته بندی منسابی انجام شود این ظرفیت را دارد که جایگزین یا به سوغات موازی زعفران تبدیل شود.

گفتنی است: نشست تخصصی بسته بندی و راهکارهای تجاری سازی صنایع دستی در موزه بزرگ خراسان با حضور بیش از 250 نفر از دانشجویان، هنرمندان، صنعتگران و فعالان حوزه صنایع دستی در موزه بزرگ خراسان برگزار شد.