1

مرزهای ایران با ترکمنستان مرزهای صلح و دوستی است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: با کشور ترکمنستان ریشه های مشترک فراوانی داریم و مرزهای ایران با ترکمنستان مرزهای صلح و دوستی است.

محمد رحیم نوروزیان در دیدار با معاون وزیر داخله ترکمنستان  افزود: مخدوم‌ قلی فراغی یکی از بزرگترین شاعران ترکمنی  است که از جمله ریشه های فرهنگی مشترک ایران و ترکمنستان به شمار می آید و امید است حوادث روزمره دنیا باعث لطمه خوردن به این صلح ،دوستی  و ارتباط  نشود.

معاون استاندار با اشاره به جنگ تحمیلی بین ایران و عراق گقت: کشور ایران 7 سال با کشور عراق در جنگ بود اما پس از پایان جنگ هم اکنون بهترین دوستی و ارتباط را با کشور عراق داریم و این از برکات همسایه بودن و داشتن فرهنگ مشترک است.

نوروزیان با تاکید بر اینکه ایران در مبارزه با مواد مخدر جدی است و تاکنون صدها شهید در این راه داده است ،اظهار داشت: یکی از موارد حساسیت زا در مرزهای ایران قاچاق مواد مخدر به دو کشور است و جمهوری اسلامی ایران  ضمن حساسیت و توجه به این موضوع و برخورد جدی، آموزش قوانین و مقررات به رانندگان ترانزیت و مرزنشینان را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: با تمام تمهیدات اندیشیده شده در مرز ها گاهی برخی قاچاقچیان مواد مخدر مشکلاتی ایجاد می کنند که انتظار است در برخورد با این افراد بر اساس پروتکل ها و قرارداد های مشترک عمل شود.

وی تصریح کرد: با تجهیزاتی که جدیدا در مرزهای ایران نصب شده است امیدواریم  ورود مواد مخدر از طریق مرزهای افغانستان و ترانزیت آن به کشور ترکمنستان کاهش یابد.

معاون استاندار ضمن تقدیر از همکاری بسیار خوب کشور ترکمنستان در مرزها گفت: تعدادی از رانندگان ترانزیت از برخوردهای برخی مرزداران گله مند هستند که امید است نظارت و کنترل یشتری بر رفتار مرزداران از سوی کشور ترکمنستان صورت گیرد.

در این دیدار  معاون وزیر داخله ترکمنستان نیز با اشاره به اینکه ریشه های مشترک دو کشور به زمان های قدیم بر می گردد گفت: اجداد و نیاکان دو کشور از دیرباز با یکدیگر دوست بودند و  ایران و ترکمنستان علاوه بر مراودات اقتصادی دو کشور دوست و برادر هستند.

وی افزود: امیدواریم این روابط حسنه پایدار باشد و دولت های دو کشور همیشه در کنار یکدیگر بوده و همکاری بیشتری با هم داشته باشند.
انتهای خبر