گروه: اصلی / خبر
تاریخ: ۱۴:۲۸ :: ۱۳۹۶/۰۲/۰۹
پروژه فولادسازی شماره دو مجتمع فولاد خراسان افتتاح شد

پروژه فولادسازی شماره دو مجتمع فولاد خراسان روز پنجشنبه با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استاندار خراسان رضوی، در نیشابور به بهره برداری رسید. این پروژه با ظرفیت تولیدی ۶۲۰ هزار تن فولاد در قالب شمش با سرمایه گذاری هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال به انجام رسیده […]

پروژه فولادسازی شماره دو مجتمع فولاد خراسان روز پنجشنبه با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استاندار خراسان رضوی، در نیشابور به بهره برداری رسید.
این پروژه با ظرفیت تولیدی ۶۲۰ هزار تن فولاد در قالب شمش با سرمایه گذاری هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال به انجام رسیده است . از کل سرمایه گذاری انجام شده در این واحد دو هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار ریالی و ۱۱۰ میلیون یورو نیز اعتبار ارزی بوده است.
۴۰۰پروژه استانی در راستای اقتصاد مقاومتی

علی رضا رشیدیان در این مراسم ضمن خیر مقدم به وزرای صنعت ، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: عزم استان برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اجرای پروژه‌های پیش بینی شده که به حدود ۴۰۰ پروژه می‌رسد، جدی است.
وی افزود: به مدد همکاری دولت و بخش خصوصی شاهد رشد قابل توجه شاخص‌های اقتصادی استان در سال ۹۵ از جمله صادرات، سرمایه گذاری، اشتغال، خرید گندم، تولید محصولات کشاورزی، کاهش تورم و …بودیم.
استاندار خراسان رضوی گفت: تغییر شاخص‌های مهم اقتصادی استان نسبت به ابتدای دولت در ۱۸ شاخص مهم از جمله افزایش قابل توجه تولید در بخش دارو، الیاف مصنوعی، فرش ماشینی، لامپ، کاغذ، روغن نباتی، رب گوجه فرنگی، قند و شکر، خودرو، موتور سیکلت و ..، چشمگیر بوده است.
رشیدیان از نگاه ویژه مدیریت استان به اجرای طرح‌های فولادی و استفاده از ظرفیت‌های معدنی و ذخایر ۱٫۲ میلیارد تنی سنگ آهن منطقه خبر داد و تصریح کرد: به گونه ای برنامه ریزی شده که سالانه ۱۷٫۵ میلیون تن کنسانتره و ۱۵ میلیون تن گندله تولید شود.
۵۲۶میلیارد تومان سرمایه‌گذاری دولت برای ۱۱طرح مهم
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: مجموع سرمایه گذاری در طرح‌های مهم صنعتی استان در ابتدای دولت ۵۲۶ میلیارد تومان بوده (۱۱ طرح مهم ) و پیشرفت فیزیکی حدود ۱۲ درصد بوده که میزان سرمایه گذاری در حال حاضر به چهار هزار و ۵۲۹ میلیارد تومان و ۶۸٫۳ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.
رشیدیان اظهار داشت: اکثر طرح‌های فولادی مهم به پیشرفت‌های عمده فیزیکی رسیده اند؛ یک طرح کنسانتره سازی یک میلیون تنی سال گذشته افتتاح شده است.
وی افزود: طرح شمش فولاد خراسان امروز افتتاح شد. گندله سازی نیشابور با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن به زودی بهره‌برداری خواهد شد.
استاندار خراسان رضوی گفت: گندله سازی فولاد سنگان به ظرفیت ۵ میلیون تن آماده بهره برداری است؛ گندله سازی اُپال پارسیان ظرف چند ماه دیگر افتتاح می‌شود.
رشیدیان ادامه داد: طرح احیاء فولاد سبزوار با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن تا پایان شهریور و کنسانتره بانک ملی با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن امسال به بهره برداری خواهد رسید.

۳٫۱

وزیر تعاون در مشهد:

صندوق‌های بازنشستگی در تولید، سرمایه‌گذاری می‌کنند

در ادامه این مراسم، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جهت گیری صندوق‌های بازنشستگی به حوزه سرمایه گذاری در حوزه تولید در راستای تحقق شعار سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است.
علی ربیعی افزود: سهام این پروژه متعلق به صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق روستائیان و عشایر است و با توجه به وجود دانش در منطقه طرح گسترش فولاد برنامه ریزی شد و بر خلاف طرح اولیه این پروژه را بطور کامل مهندسان و شرکت‌های ایرانی تکمیل کردند و حتی ساخت کوره‌ها و پیچیده‌ترین بخش‌های آن هم در کشور انجام شده است.

ایجاد ۲هزار و ۷۰۰ شغل در مجتمع فولاد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دو هزار و ۷۰۰ شغل مستقیم در این مجتمع ایجاد شده است. این رقم افزایش هم می‌یابد چنانکه دو برابر اشتغال مستقیم ایجاد شده به صورت غیرمستقیم در منطقه از حوزه حمل و نقل تا خدمات اشتغال ایجاد شده است.
وی افزود: راهبرد در مجتمع فولاد خراسان رسیدن به تولید ۱٫۵ میلیون تن تا نیمه سال جاری می‌باشد ضمن آنکه محور صادرات می‌باشد.
ربیعی ادامه داد: تاکنون نیز ۲۰۰ هزار تن صادرات شمش و ۱۵۰ هزار تن صادرات میلگرد از این مجتمع صورت گرفته و هر چه این میزان افزایش یابد ظرفیت گسترش و توسعه جدید در آن وجود دارد.
وی گفت: برنامه‌های آینده در این پروژه تکمیل اکسیژنه است ضمن آنکه اواخر تابستان نیز واحد گندله سازی با سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد ریال انجام می‌شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: این واحد نیز توسط کارشناسان ایرانی در دست انجام است و اشتغال جدید خوبی شامل ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در منطقه ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: در مجموع شش هزار شغل در منطقه به واسطه صندوق‌های بازنشستگی فولاد پیش بینی و در فولاد خراسان برنامه ریزی شد.
۳٫۲٫

۲برابر شدن گستره اکتشاف معادن در دولت یازدهم

در بخش دیگری از این مراسم وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:گستره مطالعات هوایی اکتشاف معادن در ایران طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ در چارچوب فعالیت دولت تدبیر و امید افزون بر ۲ برابر مطالعات انجام شده تا پیش از سال ۱۳۹۲ بوده است.
محمدرضا نعمت زاده افزود: گستره مطالعات هوایی اکتشاف معادن تا ۱۳۹۲ حدود ۱۸۰ هزار کیلومتر بود ولی در مدت فعالیت دولت یازدهم ۴۰۰ هزار کیلومتر مطالعات هوایی در نقاط مرزی کشور از خراسان تا دریای عمان انجام شد.
وی ادامه داد: در این چارچوب تاکنون یک و نیم میلیارد تن ذخیره فلزات شناسایی شده و به ذخایر قبلی اضافه می‌شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در خراسان رضوی نیز علاوه بر آهن، ذخایر و معادن مس، طلا و روی شناسایی شده که باید به مرحله استخراج و سرمایه گذاری برسند.

صادرات ۶میلیون تن فولاد در سال گذشته
وی افزود: همچنین برای نخستین بار در کشور پارسال شش میلیون تن انواع فولاد صادر شد در حالی که چهار سال پیش همین میزان واردات فولاد داشتیم.
نعمت زاده ادامه داد: با بهره برداری از پروژه فولادسازی نیشابور ۷۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید فولاد خام ایران اضافه و این میزان به ۳۱ میلیون تن رسید.
وی گفت: تا چشم انداز ۱۴۰۴ باید ظرفیت تولید فولاد خام در ایران به ۵۵ میلیون تن برسد که با توجه به پروژه‌های در دست انجام و پروژه‌های جدید پیش بینی می‌شود این هدفگذاری محقق شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همچنین طبق این چشم انداز باید در بخش فولاد خام ۴۰ میلیون تن برای مصرف داخلی و ۱۵ میلیون تن صادرات انجام شود.

۵هزار میلیارد ریال برای گندله‌سازی نیشابور
وی در ادامه به پروژه گندله سازی نیشابور نیز اشاره و بیان کرد: پنج هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری تاکنون در این پروژه صورت گرفته و امیدواریم تا شهریور آتی به بهره برداری برسد.
نعمت زاده تاکید ادامه داد: باید فضا و امنیت لازم را برای سرمایه گذاری ایجاد کرد و همه مسئولان زمینه تولید و سرمایه گذاری امن را برای سرمایه گذاران فراهم کنند.

افتتاح تنها کارخانه تولید پلی پروپیلین در نیشابور
گفتنی است در ادامه سفر، دو وزیر و استاندارخراسان رضوی به نیشابور از یک کارخانه تولید کننده کیسه‌های پلی پروپیلن بهره‌برداری شد.

این مجموعه نخستین و تنها تولید کننده کیسه‌های پلی پروپیلن چند لایه و کامپوزیت در شرق کشور با اشتغال‌زایی ۱۵۰ نیروی کار بومی در منطقه است.