سفر به تاریخ و فرهنگ خراسان از نگاه آمار
تاریخ: ۲۳:۵۳ :: ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
بیش از ۳میلیون و ۶۰۰هزار نفر از جاذبه‌های گردشگری استان بازدید کردند:

خراسان رضوی علاوه براینکه به برکت وجود مقدس امام رضا(ع) اولین مقصد گردشگری زیارت در کشور است، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بی‌شماری نیز در دل خود جای داده است. این مقصدهای گردشگری زیبا و جذاب هرساله میزبان مسافرانی است که خراسان رضوی  را برای سفرهای نوروزی خود انتخاب می‌کنند و اولین روزهای بهار را در […]

خراسان رضوی علاوه براینکه به برکت وجود مقدس امام رضا(ع) اولین مقصد گردشگری زیارت در کشور است، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بی‌شماری نیز در دل خود جای داده است. این مقصدهای گردشگری زیبا و جذاب هرساله میزبان مسافرانی است که خراسان رضوی  را برای سفرهای نوروزی خود انتخاب می‌کنند و اولین روزهای بهار را در این استان پهناور می‌گذرانند. امسال نیز بیش از ۱۴ میلیون نفر به استان وارد شده‌اند و علی‌رغم کاهش ۳٫۷ درصدی این آمار نسبت سال گذشته اما بازدید جاذبه‌های گردشگری افزایش یافته است. البته شرایط آب و هوایی باعث کاهش ۱درصدی بازدید از جاذبه‌های طبیعی شده‌است اما جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی مشتری بیشتری پیدا کرده‌اند و وجود بیش از ۴هزار اثر باستانی، تاریخی و فرهنگی ثبت شده در استان همواره مورد توجه عمومی بوده‌است. امسال ۷۱۳ بازارچه صنایع دستی نیز در سطح استان فعال بود که حتی در ایام تعطیل نیز مشتریان خود را با دست پر بدرقه کردند.

همچنین در روزهایی که از آغاز سال جدید گذشت، ۱۶۸ جشن نوروزگاه در ۲۶ شهرستان استان برگزار شد که  با استقبال پرشور مردم مواجه شد.

آرامگاه فردوسی؛ دومین مقصد گردشگری استان بعداز حرم رضوی

آرامگاه فردوسی که مدفن شاعر و سخن سرای بزرگ ادبیات فارسی، ابوالقاسم فردوسی است، امسال بیش از سایر جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی استان مخاطب داشت و ورود ۷۰هزار گردشگر داخلی و خارجی برای آن به ثبت رسید.

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار توسطمهندس هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده‌ است مقصد بعدی زائرین و مسافرین بود. از این مجموعه که در فاصله چندصد متری حرم رضوی قرار دارد، بیش از ۲۶هزار نفر دیدن کردند که ۱۵۲ نفر آن‌ها توریست‌های خارجی بودند.

آرامگاه خیام با بیش از ۲۳هزار بازید، عطار با ۱۹۷۵۰ بازدید، هارونیه ۹هزار بازدید و موزه بزرگ خراسان با ۵هزار بازدید در رده‌های بعدی علاقه مندی گردشگران قرار دارد.

رشد ۱۲ درصدی اقامت گردشگران نوروزی در تایباد

فرماندار تایباد گفت: از ابتدای تعطیلات نوروز ۹۸ تا پایان شانزدهمینروز از فروردین‌ماه سال جاری ۴۲۷ مسافر و گردشگر نوروزی در مدارس واماکن اقامتی تایباد اسکان یافتند که این رقم نسبت به مدت مشابه درسال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است.

حسین شرافتی‌راد با اشاره به رشد ۱۰ درصدی بازدیدکنندگان از مناطقتاریخی و جاذبه‌های گردشگری تایباد اظهار کرد: نوروز امسال ۱۷ هزار و۲۰۶ گردشگر طی سفر به این شهرستان مرزی از مناطق دیدنی و بناهایتاریخی دیدن کردند.

نماینده عالی دولت در این شهرستان افزود: مجموعه تاریخی مزار مولانازین‌الدین ابوبکر تایبادی، بنای تاریخی رباط عباس آباد و جاذبه‌هایطبیعی و مناطق دیدنی در این شهرستان بیشترین گردشگر را به خود جلبکرد.

وی با بیان این که ۱۰ مکان اقامتی شامل میهمان‌سرا، مدرسه و خانه معلمبرای اسکان مسافران نوروزی در تایباد دایر شد، گفت: تعطیلات نوروزامسال ۱۴۰ نفر از موزه مردم‌شناسی در این منطقه دیدن کردند که نسبتبه مدت مشابه در سال گذشته ۸۶ درصد افزایش داشته است.

۱۲۰ اثر تاریخی در شهرستان تایباد شناسایی و از این تعداد ۴۵ مورددر فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

چهار اقامت‌گاه بوم‌گردی کاشمر میزبان بیش از ۷۰۰ گردشگر

فرماندار کاشمر نیز از افزایش ۱۱ درصدی مسافران داخلی خبر داد.

وی با اشاره به وضعیت حضور گردشگران از ۲۵ اسفندماه تا ۱۵ فروردین‌ماه از افزایش ۱۲درصدی میزان اقامت مسافران،  افزایش ۳۸ درصدی بازدیدهای نظارتی و ۱۱ درصدی مسافران داخلی و همچنینافزایش ۴۳ درصدی بازدید از موزه‌های شهرستان در نوروز امسال خبرداد.

فرماندار کاشمر راه‌اندازی چهار اقامت‌گاه بوم‌گردی، اجرای برنامه‌هایشور و نشاط اجتماعی و کیفیت مطلوب و بهبود ارائه خدمات به مسافران وزائران را از دلایل افزایش ماندگاری مسافران در نوروز امسال ذکر کرد وافزود: در ایام نوروز چهار اقامت‌گاه بوم‌گردی میزبان ۷۲۵ نفر ازمسافرانی بوده‌اند که قصد اقامت در شهرستان را داشته‌اند.

بازدید از جاذبه های گردشگری سبزوار افزایش یافت

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار گفت: از۲۵ اسفند پارسال تا ۱۷ فروردین ماه امسال ۵۰۱ هزار بازدید از آثارتاریخی و مذهبی این شهرستان انجام شد که نسبت به مدت مشابه سالقبل ۶۰ درصد افزایش داشته است.

سیدرضا حسینی افزود: بیشترین بازدیدها از مقبره امامزاده شعیب (ع)،خانه های تاریخی، آرامگاه اسرار و موزه های شهرستان سبزوار انجامشده است.

وی اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ برنامه نوروزی شامل جشن های نوروزگاه،ورزش های بومی، آیین های محلی و نواهای سنتی در مکان ها و خانههای تاریخی سبزوار اجرا و چندین بازارچه روستایی و کارگاههای صنایعدستی نیز برای گردشگران برپا شد.

وی گفت: برای معرفی آثار تاریخی و طبیعی این شهرستان ۱۰۰ هزارنسخه نقشه و بروشور منتشر و در جاده ها بین مسافران نوروزی توزیعشد.

حسینی افزود: همچنین در این مدت ۸۰ هزار زائر و مسافر در مدارس،هتل ها و مهمانپذیرهای این شهرستان اسکان یافتند.

۲۴۷ هزار گردشگر از جاذبه های تربت حیدریه دیدن کردند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: در ایام تعطیلات نوروز امسال از مجموع دو میلیون و ۴۰۰ هزار ترددخودرویی به تربت حیدریه، ۲۴۷هزار گردشگر و مسافر نوروزی از جاذبههای تاریخی و گردشگری این شهرستان دیدن کردند.

علی محمدی افزود: از این تعداد گردشگر ۳۹ هزار نفر در مدارس،اقامتگاهها، مهمانسراها و زائرسراها و ۲۰۸ هزار نفر دیگر دراقامتگاههای موقت، بقاع متبرکه، بوستانها، حسینیه ها و مساجد اقامتکردند.

وی با بیان این که این گردشگران از ۱۷۵ شهر ایران و ۹ کشور خارجیوارد تربت حیدریه شده بودند ادامه داد: ۲۱ نفر از این تعداد، گردشگرخارجی بودند و در همین ارتباط ۶۰هزار اقلام تبلیغاتی بین مسافراننوروزی توزیع و هزار و ۸۴۰ بازدید نظارتی از اماکن اقامتی و پذیراییانجام شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه ازافزایش پنج درصدی میزان اقامت و افزایش دو درصدی بازدید گردشگراناز اماکن تاریخی و تفریحی تربت حیدریه خبر داد و گفت: با توجه به اینکه کمیته تبلیغات ستاد خدمات سفر شهرستان اولویت خود را معرفیاماکن بکر و کمتر شناخته شده و به ویژه روستاهای گردشگرپذیر تعریفکرده بود امسال استقبال بسیار خوبی از اماکن گردشگری روستایی ازجمله روستای ملی ابریشم کشی بسک، غارهای نمکی،روستای بکاول واقامتگاههای بومگردی را شاهد بودیم.

سرویس فرهنگ